Правомощията и работата на наблюдателните комисии към Общинските съвети, обсъждане на възможностите за осигуряване на транспорт до затвора в Плевен и осигуряване на нужното медицинско обслужване за лишените от свобода в институцията - това са трите въпроса, които изникват при обсъждане на темата за работата с лишените от свобода.
Това заяви при откриването на Националната конференция „Затвор сред свободата, свобода сред затвора" в Плевен днес председателят на Общински съвет - Плевен Мартин Митев.
Форумът се провежда в два поредни дни и целта е споделяне на практики от работата със служители от местата за лишаване от свобода и лица, лишени от свобода. Обсъжда се и степента на прилагане на европейските стандарти за работа с осъдени на лишаване от свобода лица у нас.
Относно работата на наблюдателните комисии към местните парламенти, председателят на Общински съвет - Плевен заяви, че законът е дал достатъчно правомощия на тези комисии. „Членовете на тези комисии могат да посещават местата за лишаване от свобода и да се срещат с лишените от свобода, освен това предложенията и препоръките на комисиите са задължителни за началника на затвора и при тяхното неизпълнение въпросът се отнася към Главна дирекция „Изпълнение на наказанията". Законът, разбира се, вменява и конкретни задължения на наблюдателните комисии. Въпреки, че правната рамка е конкретна, в същото време тя е и оскъдна. Членовете на комисията са хора, които не са специалисти по темата и всъщност не са наясно с функциите си в детайли, т.е няма ясно разписани правила за тяхната работа", каза Мартин Митев.
Той акцентира и на още два основни момента във връзка с работата с лишените от свобода - въпросът с транспорта до затвора в Плевен и осигуряване на нужното медицинското обслужване за лишените от свобода в институцията. По първият въпрос Мартин Митев обясни, че в случая няма общинско дружество, което би могло да изпълнява този ангажимент. Линиите от транспортната схема в община Плевен се възлагат след конкурсни процедури и към обслужването на линия до затвора липсва интерес поради нейната нерентабилност. „Поемам ангажимента отново да проведа разговори с транспортните фирми в града по въпроса за тази линия, но не съм оптимист", не скри Мартин Митев. Относно медицинското обслужване на затворниците той обясни, че по въпроса са водени разговори с началника на затвора в Плевен Иван Петков и е направено всичко необходимо лишените от свобода да получават всички необходими здравни грижи.
В конференцията в Плевен участват над 100 представители на институции - местна и държавна власт, Министерството на правосъдието, Главна дирекция „Изпълнение на наказанията", съдии, прокурори, пробационни служители, директори на затвори, представители на НПО сектора. Приветствия при откриването на форума отправиха и Екатерина Михайлова - постоянен член на Комисията по помилването при Президента, зам.-областният управител на Плевен арх. Бойко Балтаков, зам.-кметът на Община Плевен Тодор Еленков, прочетено бе и поздравително писмо от 43-ото Народно събрание.
Всички гледни точки от дискусиите на националната среща ще бъдат обобщени, за да станат основа за препоръки и предложения към донорски програми, Народното събрание, Министерството на правосъдието, ГДИН и всички заинтересовани страни, чрез които подкрепата за институциите от системата на местата за лишаване от свобода да продължи, заявиха организаторите на форума. Националната среща се провежда по инициатива на Сдружение „Младежки форум 2001" - Разград, с подкрепата на Норвежки финансов механизъм 2009-2014, чрез Министерството на правосъдието.