Ловчанският владика Гавриил поиска да се направи учителски събор или среща, на която да се поставят въпросите за нравственото възпитание на младите хора. Това стана на среща в ловешкия Клуб на дейците на културата, посветена на 135-ата годишнина от ловчанския епархийски учителски събор.
Дядо Гавриил смята, че е необходимо учителите днес да седнат на една маса за разговор относно патриотичното възпитание и нравствените добродетели на младите. Ловчанският владика каза, че млади хора са споделяли в изповед, че се чувстват много объркани.
Ловеч трябва да има знак или паметна плоча, която да напомня за първия ловчански епархийски събор, каза Людмила Брънекова, преподавател по история в Езиковата гимназия в Ловеч. Според нея, образователното дело е изградено с усилията на нашите предци и ловешките граждани трябва да имат памет за това. Предложено бе да се създаде инициативен комитет, който да уточни текста на паметна плоча за организирането на първия учителски събор и място, където да бъде поставена.
След признаване Независимостта на българската православна църква през 1870 г. се дава тласък на учебното дело в българските земи, посочи в експозето си по историческата тема Райко Райков, началник на Регионалния инспекторат по образованието в Ловеч. Новата религиозна институция имала право да създава централизирано ръководство на българското образователно дело. Ловчанският събор е подготвян, открит и председателстван от Ловчанския владика Дионисий на 14, 15 и 16 септември 1874 г. в Ловеч. В този учителски събор участват 21 учители от Ловешката епархия.