Исторически романи на Пелин Пелинов представиха в Педагогическия колеж
Исторически романи на Пелин Пелинов представиха в Педагогическия колеж / kolej.pleven

Литературният критик Марин Кадиев, председател на Съюза на независимите български писатели, изнесе в 110-та аудитория на Педагогическия колеж в Плевен лекция „Хуманността е над всичко" при голям интерес от студенти и преподаватели от колежа.

Лекцията имаше за цел да представи пред общността на бъдещите педагози писателя и драматург Пелин Пелинов, автор на документално-историческите творби - романът „През пепелищата" (1997) и на епохалната пенталогия за периода на Балканската, Междусъюзническата и Първата световна войни - „Възход и падение" (2002-2011).

Студентите се запознаха с интересни факти, отразени в пенталогията на Пелин Пелинов "Възход и падение", проследяващи историческия период на участието на България в Първата световна война (1914 - 1918) и последния безуспешен опит за национално обединение. Критикът Марин Кадиев повдигна завесата на десетките човешки съдби и исторически събития, изобразени в колосалния труд на Пелин Пелинов, плод на 30 годишно проучване на документи и архиви и резултат от 15 годишен труд доприключването на петте части на романа. В тях историческата истина е умело преплетена със съдбата и перипетиите на поручик Бронзов и неговата любима.

Писателят Пелин Пелинов сподели, че темата за националното обединение е най-важната след тази за Освобождението. Разказа, че книгата му обхваща периода от обявяването на Независимостта на България през 1908 г. до края Първата световна война - 1918 г.
Отделните томове на пенталогията носят заглавията "Напред, на нож!", "Независима България", "Крушението", "Под свити знамена" и "Катастрофата" и са посветени на голямата тема за националното обединение, в името на което България води от 1912 до 1918 г. три войни и претърпява две национални катастрофи.

Срещата беше организирана от доц. д-р Теодора Вълова, заместник-директор на колежа. Тя представи кратка визитка на известния писател, носител на много отличия като Голямата награда за цялостно творчество на Съюза на българските писатели, „Златно перо" на СБЖ, Грамота и почетен знак на Министерството на отбраната, Златен орден на Френската република „Френски ренесанс".
През 2010 г. Съюзът на българските писатели удостоява Пелин Пелинов, който е почетен гражданин на град Плевен с годишната си награда за цялостно творчество през 2010 г. През 2012 г. писателят е номиниран за Нобелова награда.