Епископска катедрала от ранно християнската епоха разкри на Перперикон екипът на професор Николай Овчаров. Трикорабната базилика, по думите на археолога най-голямата в Родопите и една от най-големите в страната, е датирана към втората половина на 5-ти век и се намира в южни квартал на Перперикон. Тя е с дължина 25 метра /с един метър по-дълга от старата митрополия в Несебър – б.р./ и ширина 15 метра.
Разкритието за пореден път доказва тезата, че Перперикон през 4-5 век е бил епископски център. До този момент има разкрити още две базилики – тази в източната част на скалния град и тази под стената на средновековния замък.
„Основната сграда e била с прекрасна колонада на два етажа, с галерия на втория етаж. Зидовете са дебели повече от метър, изградени с квадрови каменни блокове. Подовете са покрити с каменни плочи, частично и с тухлени подове”, разказа проф. Овчаров.
По думите му на запад най-вериоятно ще има и втори притвор. Развива се и двор, характерен за ранно християнските църкви с което общата дължина на базиликата ще надхвърли 40 метра.
Ранната базилика функционира в този си вид до 7-ми век. Два века по-късно е прекроена като средновековен храм, като е редуцирана нейната дължина и тя става еднокорабна. По-късно – през 12-ти век, търпи още едно намаляване, като дължината и става около 13 метра.
През 14 век сградата е изоставена, и на мястото и се развива един акропол с 25 гробници, чието проучване тепърва предстои, каза още проф. Овчаров.