"Използването на природните дадености за развитие на Кюстендилския регион", бе темата на срещата, с която отбелязаха една година от създаване на европейския информационен офис на проф. Владко Панайотов. По негова покана на срещата присъства Джордж Кремлис- ръководител на дирекция "Кохезионна политика и оценка на въздействието върху околната среда" към Европейската комисия. Присъстваха представители на общинските ръководства от Бобов дол, Бобошево, Трекляно и Невестино, както и от Старо Нагоричане в Македония. В дискусията участва и кметът на Кюстендил Петър Паунов.
"Аз съм тук в качеството си на приятел на проф. Владко Панайотов. Офисът, който той откри работи активно. Дискутираме идеите си за бъдещето на Кюстендил, които могат да бъдат реализирани. Да обменим опит, който може да е полезен и за съседните общини", каза Джордж Кремлис. Той представи възможностите, които стоят пред България през следващия програмен период от януари 2014- 2020 година. "България трябва да ускори усвояването на средствата в сегашния период, за да може да бъде в позиция за настояване за по-голямо финансиране през следващия. Особено актуални са проектите по опазване на околната среда и вие трябва да започнете подготовката още сега ", коментира Джордж Кремлис.
Той припомни, че през февруари 2012-та година изтича срока за подаване на проекти за пречиствателни станции за населени места между 2 000 и 10 000 души. За по-голям град като Кюстендил не само е важно да се събира цялата отпадъчна вода, т.е да има необходимата канализационна мрежа, но и да предвиди мерки за третиране на отпадъчните води, обясни представителят на Европейската комисия. Джордж Кремлис припомни и Европейската директива за питейните води. До 2015-та година всички тръбопроводи, които са с оловни тръби да бъдат заменени.
"Кюстендил има красива природна среда. Трябва да се идентифицират силните страни на града и на областта, да могат да бъдат експлоатирани така, че той наистина да стане град със зелена икономика, който да промотира новите технологии и да бъде модел не само за България, но и за ЕС", каза още Джордж Кремлис.
Кметът на Кюстендил Петър Паунов чрез Джордж Кремлис помоли за солидна подкрепа от Европейската комисия за доближаване на европейските фондове персонално до общините, и до всеки гражданин. "В момента обаче имаме Правителство и управляващи органи, които се задъхват от медийни изяви и няма как усвояването на средствата по програми да надхвърли 5-6 %. Ако комуникацията между ЕК и общини се съкрати поне наполовина тези средства от следващия програмен период ще останат само едни добри пожелания", каза още Петър Паунов. "Общините в България са нещо като тъпан, всеки гледа да се отрита на тях и да стане и да си замине, защото 85 % от публичния ресурс в България отива в ръцете на Правителството, а 15 % в ръцете на общините. Предлагането на услугите е почти в обратната пропорция. Близо 80 % от услугите се предлагат от общините и 20 % от държавата, което утежнява. Работоспособната клетка- това е общината", коментира още Петър Паунов.