/ netinfo
Оранжев код за опасно време ще бъде в сила днес за 9 области, сред които и Кюстендил. Предупреждението е в сила за областите Видин, Монтана, Враца, София-град, София-област, Пазарджик, Перник, Кюстендил и Благоевград.

В четвъртък: Гръмотевици и градушки за запад, по морето слънцето ще пече

В тези райони ще има краткотрайни, временно интензивни валежи, придружени с гръмотевична дейност и силни пориви на вятъра, на места ще има и градушки. Синоптиците прогнозират, че количествата на валежите могат да достигнат 30 до 50 л/кв.м, а в планинските райони дори и повече.

От община Кюстендил разпространиха следното съобщение:

Уважаеми съграждани,
Във връзка с очакваните опасни метеорологични явления на територията на община Кюстендил за 14.06.2018г., обявен оранжев код за гръмотевични бури и интензивни валежи от дъжд, Ви призоваваме за повишено внимание и предоставяме за пълна информираност следните указания:
ГРЪМОТЕВИЧНИ БУРИ
Всяка година през летния сезон се разразяват гръмотевични бури с мълнии и градушки, които причиняват значителни материални щети, а понякога и човешки жертви. Въпреки, че в днешно време има начини за защита от това природно явление, за хората, които работят на открито има риск.
КАКВО ДА ПРАВИМ, КОГАТО НИ НАСТИГНЕ БУРЯ? 
           - Ако се намирате сред природата по време на гръмотевична буря, постарайте се да застанете далеч от високи дървета и самотно стърчащи канари. При наличие на сух предмет, седнете върху него.
    - Ако сте на открито, не лягайте и не докосвайте земята с ръце. Клекнете, като плътно прилепите нозе. Наведете главата си надолу и притиснете колене до гърдите си. Със скръстени ръце обхванете глезените на краката. Дръжте се на разстояние от съседа си. 
           - Ако сте на колело, слезте от него. Не се хващайте и не дръжте метални предмети, те привличат гръмотевиците. Отдалечете се от електропроводите за високо напрежение. Стойте настрани от метални конструкции, огради, парапети и други метални заграждения. 
           - Подходящи места за подслоняване са дълбоките пещери. Застанете най-малко на 3 метра навътре от входа и се старайте да има поне метър свободно пространство от двете ви страни. Не се подслонявайте близо или под надвиснали скални маси. 
           - Ако бурята ви изненада в река, езеро или басейн незабавно излезте от водата и се отдалечете. В случай че сте с лодка или сърф в морето бързо тръгнете към брега. 
       - Когато се намирате в къща или на работното място, трябва да изключите от мрежата телевизора, кабела от външната антена, компютъра, видеокасетофона и останалите електрически уреди. Затворете вратите и прозорците. Стойте далеч от чешми, балконски врати, прозорци. 
        - По време на пътуване с кола приберете антената на колата. Ако падне гръм по време на движение, проверете гумите на колата, ако са обгорели, могат да се спукат. 
        - Незабавно легнете на земята, ако почувствате изтръпване на части от тялото в резултат на ел. напрежение. 
       - За защита от пряко попадане на мълнии се изграждат мълниеприемници и мълниеотводи. Мълниезащитната инсталация на всяка сграда трябва да бъде периодично проверявана. 
           -     При градушка потърсете незабавно подслон, големите ледени късове могат да ви причинят травми и наранявания.
 
            СМЕРЧ И СИЛНИ ВЕТРОВЕ
СМЕРЧЪТ е не толкова често, но е познато природно явление за някои райони на страната. Това е атмосферен вихър, който се движи с огромна скорост.  Възниква в буреносни облаци, близо до земната повърхност, долната му част наподобява обърната фуния. Води до разрушения, възможни са човешки жертви.  Силните ветрове са често явление за територията на страната, в някои случаи при особено голяма скорост на въздушните маси, представлява опасност за хората и може да нанесе материални щети.
НЕОБХОДИМО Е ДА ПРЕДПРИЕМЕМ СЛЕДНИТЕ МЕРКИ: 
          - Спазване на строителните норми за постигане по-голяма устойчивост на сградите. 
          - При възникване на смерч или необичайно силен вятър следете метеорологичните бюлетини, предавани по радиото и телевизията. Както при всяко природно бедствие, ако сте вкъщи, изключете тока, водата и газта. 
        - Не оставайте на открито. Има опасност от падащи отломки от сградите и други предмети. Влезте вкъщи и затворете плътно вратите и прозорците. Смерчът засяга най-често покривните конструкции и горните етажи. Преценете и ако е необходимо използвайте за убежище мазето на сградата. 
       - Ако сте далеч от дома си, влезте в обществена сграда, подлез, потърсете сигурен подслон. 
      - Ако Ви завари на път, спрете автомобила на открито място, далеч от електропроводи, дървета и от надвиснали скални маси.Потърсете подслон. 
         - Ако сте на полето или в планината заемете ниски места и оврази до отминаване на опасността.

 
От 10 до 36 градуса през юни

Жълт код за потенциално опасно време е въведен в областите Плевен, Ловеч, Пловдив и Смолян,
показва справка на сайта на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) към БАН. И в тези области валежите ще са краткотрайни, временно интензивни, ще има условия и за градушки. Очакваните количества на валежите са около 20-35 л/кв.м.