Триметрово родословно дърво на 10 поколения от рода Русев ще бъде специален подарък за президента на Бразилия Дилма Русеф от Регионалния исторически музей в Габрово. Родословието обхваща 598 имена от 1735 година до сега. То е на български и английски език.
Освен това тя ще получи и специален луксозен каталог, който представя постоянната експозиция "Българските корени на Дилма Русеф".
Изложбата показва културни ценности- документи и снимки за историята на рода Русев, които се съхраняват в Регионален исторически музей- Габрово, Централен държавен архив- София, Държавен архив- Габрово, Военноисторически архив- Велико Търново, както и във фамилиите Ковачеви, Каменови, Колеви, Христови, Корнажеви, също и от личния архив на българския дипломат Румен Стоянов.
"Родът Русев дава на света един президент на Бразилия- Дилма Русеф, един министър на България- генерал Руси Русев, един кмет на Габрово- Христо Русев, заместник- кметове, както и първата жена кмет в България след 9 септември 1944 год.- Петрана Атанасова- Русева Стефанова по съпруг, която е била кмет на село Миндя", каза Красимира Чолакова от Регионалния исторически музей. Изложбата включва 85 снимки и документи за представители на рода Русев и техните семейства.
Посетителите ще могат да видят в оригинал зрелостните свидетелства от Априловска гимназия- Габрово на Петър Русев- бащата на Дилма Русеф, на неговите братя- Руси и Захари, и на сестрите му- Иванка (Вана) и Пия, съхранени в Държавен архив- Габрово. Ще бъде показан и регистърът за кръщение от 1900 година на габровския храм "Свети Йоан Предтеча", където е отбелязано, че на 2 февруари 1900 г. е кръстен Петър Русев. Кръстница е леля му- Пена Русева- съпруга на Христо Русев- кмет на Габрово в периода 1897- 1898 г. Сред уникатите в изложбата е и актът за раждане на Петър Русев. Показана е извадка за следването му в Юридически факултет на Софийски университет.
В експозицията присъстват и три родословни дървета- на рода Стефан и Цана Русеви, на Петър Корнажът и Пия Стоянова и на Досковия род, от който е Пия Стоянова. От Регионалния исторически музей уточняват, че членовете на рода Русев са разпръснати в много краища на България- София, Перник, Сопот, Павликени, Ловеч, Омуртаг, Севлиево, Елена- общо 28 града и 56 села в страната. Част от членовете на рода емигрират и трайно се заселват във Великобритания, Германия, Италия, САЩ, Бразилия.
Експозицията се съпътства с луксозен каталог с подробни данни за рода Русеви и фамилиите, с които той е в роднински връзки.