Реформаторският блок загърбил изговарянето на проблемите, коментира Панчугов
Реформаторският блок загърбил изговарянето на проблемите, коментира Панчугов / Синьо единство

В началото на декември в Габрово ръководството на партия „Синьо единство“ даде мандат на председателя си Христо Панчугов да преговаря с останалите партии от Реформаторския блок за създаване на единна дясна партия, която да обединява дясно мислещите българи. Онези, които все още вярват, че синята идея, независимо дали по-тъмно или по-светло синьо, може да върне България по демократичния път.

Това припомня днес вестник "100 вести". Темата е актуална, заради ситуацията в политическото обединение "Реформаторски блок". Интервюто с Панчугов е на журналистката Минка Минчева:

- Г-н Панчугов, в основата на това разделение не е ли фактът, че в РБ влязоха партии, които не са представители на автентичната десница – имам предвид партията на г-жа Кунева, на г-н Корман Исмаилов? В централите на партиите може и да не сте го признали това съмнение, но по места в местните организации на „сините“ партии в блока то съществува - чувала съм го от членове и симпатизанти и на СДС, и на ДСБ, и на „Синьо единство“?

- За мен това не е основният проблем. За мен идеята беше за първоначално консолидиране на десницата и създаване на ядро, което да надгражда създаването на РБ. Но тръгвайки по този път, ние загърбихме изговарянето на проблемите, загърбихме изчистването на идентичността на РБ. И решихме, че изведнъж, неглижирайки всичко, което се е случвало през годините и правейки опит да постигнем поне обща оценка за някаква част от миналото, за да може да се обединим за бъдещето, отказът от подобен диалог и обвинението, че ние се опитваме да го водим публично, е основният проблем. А не толкова в разделението на дясно и либерално вътре, макар че има такова и то е очевидно. Но това е легитимна тенденция дори и в Европа. Но отказът да бъде воден този диалог в публичното пространство, който да даде ясен отговор на хората какво ни събира и как проблемите, които са се наслагвали през годините, могат да бъдат решени това е проблемът и това е в основата на днешните действия.

"100 вести" избира за водеща публикация проблемът на Община Севлиево с ВАС. Върховният административен съд остави в сила решението на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) от септември т. г., с което бе отменено решение на кмета на Община Севлиево д-р Иван Иванов за класиране на участниците и определяне на изпълнител на обществена поръчка. На кмета на общината се налага имуществена санкция от 52 300 лева, като решението на ВАС е окончателно и не подлежи на обжалване, съобщи на пресконференция депутатът от левицата и бивш кмет на Севлиево Йордан Стойков.

На 23 ноември в Трявна трябваше да приключи проектът за реновиране и строителство на редица музейни и културни обекти „Трявна - градът, в който се ражда красота“ по Оперативна програма „Регионално развитие“. Заради обжалване на обществената поръчка за системата „Звук и светлина“ срокът на проекта обаче беше удължен до 7 март 2014 година.

Териториалното статистическо бюро представи своята дейност пред студентите от специалностите „Икономика на търговията“, „Публична администрация“ и „Социални дейности“ на Стопанския факултет към габровския Технически университет. Това съобщи директорът на ТСБ Георги Цветков, който уточни, че проявата е по повод Международната година на статистиката, пише изданието.