Кметът на Габрово Таня Христова подписа днес три договора за строително-монтажни работи, част от проекта за развитие на културно-историческия туристически продукт. На церемонията присъстваха както представители на фирмите изпълнители, така и представители на културните институции. На влизане в залата всички бяха посрещнати от млада двойка, облечена с автентични дрехи от началото на миналия век, препратка към културно-историческото наследство на Габрово и целта на проекта - неговото запазване.
Разработката за утвърждаване на Габрово като национален туристически център е на стойност 6 195 596 лв., от които 275 704 лв. са собствен принос на община Габрово.
След проведена процедура за обществена поръчка са избрани изпълнителите на строително-монтажните работи по „Интегриран проект за развитие на културно-историческия туристически продукт и свързаната с него инфраструктура в община Габрово". Това са ДЗЗД „Боженци 2012", състоящо се от софийските фирми „Реставрация" ЕАД, „ИПС Инфраструктури" АД и „Мират груп" ООД, ДЗЗД „Евро Строй", включващо „Крис груп" ЕООД от Русе и „ВТ Инженеринг" ООД от Велико Търново, както и Обединение „Културна инфраструктура Габрово 2012" със съдружници „Строител" ООД - Русе и „Плиска консултинг" ООД - София.
Кметът на Габрово Таня Христова изрази увереност, че това, което се направи по проекта през следващите няколко месеца ще радва, както туристите, така и всички габровци. Градоначалникът отбеляза, че с този проект шести участък ще се превърне в това, което на всички ни се иска. „Предстоят динамични месеци", каза Таня Христова и добави, че от Общината ще бъдат взискателни към качеството. „Вярвам, че фаталната дата 13 ще бъде едно добро начало за този изключително интересен и много важен проект за Габрово. От своя страна изпълнителите гарантираха качествена работа и в срок. Кратка презентация на проекта, чиято разработка стартира още през 2008 г. направи зам. кметът Климент Кунев.
Проектът включва едни от най-атрактивните и популярни национални обекти на културно-историческото наследство - Архитектурно-етнографски комплекс „Етър", Архитектурно-исторически резерват „Боженци", Дечкова къща.
Предстои реставрация и адаптация на бившата сграда на Регионалния исторически музей на ул. „Николаевска" 3, която е паметник на културата с местно значение, за да се превърне в първия виртуален музей в България.