ток
ток / Thinkstockphotos
Ефективното използване на електроенергията в домакинството е особено важно през зимата, когато отоплението се превръща в най-голямото разходно перо в сметките ни за ток. През този сезон неефективното използване на уредите и липсата на надеждна изолация на дома могат значително да увеличат месечните ни разходи.

Доставчикът на ток за абонатите от област Габрово продължава да информира за начините за разумно използване на електроуредите и за предотвратяване на излишни загуби на енергия. Ето някои съвети за пестене на ток, които са особено актуални в студеното време:

Подовата настилка от плочки, когато не е комбинирана със система за подово отопление, предполага повишена загуба на енергия. В този случай застилането с килимили друго покритие ще задържи топлината в помещението за по-дълго време.

При организиране на интериора в дома си предпочитайте подова настилка, която задържа топлината, като например паркет или дюшеме.

По-генерално решение е поставянето на подова и стенна изолация. Инвестицията би довела до значително намаляване на зимните сметки за електроенергия.

Инсталирайте програмируеми термостати на отоплителните електроуреди. Ако се снабдите със смарт термостати, можете да контролирате с точност работата им и от разстояние чрез интернет.

Не поставяйте термостата в близост до врата към неотопляемо помещение – при всяко нейно отваряне устройството ще се включва и ще изразходва излишно количество електроенергия.

Можете да поставите т.нар. рефлектори за радиатори зад отоплителните уреди, особено в случаите когато са монтирани на външна неизолирана стена. Те представляват тънък стиропор с алуминиево покритие и предотвратяват енергийни загуби в жилището.

Монтирането на отоплителния уред в ниша в стената винаги намалява ефективността на работата му.

Предпочитайте светлите тонове при боядисване на стените в дома си. Тъмните тонове в помещенията изискват осветителни тела с по-голяма мощност, за да бъде постигнато същото ниво на осветление.

Използвайте уредите съразмерно с нуждите си – съобразявайте литража на бойлерите, хладилниците, фризерите с броя на членовете в домакинството, за да не се изразходва излишна енергия за работата им.

Избягвайте ненужно честото отваряне на хладилника, фризера или включената фурна, за да предотвратите загуба на електроенергия.

Изчаквайте храната да изстине преди да я приберете в хладилника – в противен случай топлината ще накара уреда да работи повече, за да достигне зададената температура на охлаждане.

Сушенето на пране върху електрическите уреди води до понижаване на топлината в стаята и съответно до необходимост отоплителното средство да изразходи повече електроенергия.

Отваряйте широко щорите през деня, за да използвате слънчевите лъчи за естествено осветление и затопляне на помещението.

През зимните вечери спускайте завесите, за да запазите топлината в стаята, но по възможност без да преграждате пътя на топлината от отоплителния уред в помещението.


Ако се отоплявате на ток през зимата, средствата за отопление са най-големият консуматор на електроенергия в домакинството. В един енергийно ефективен дом добрата изолация и разумното използване на висок клас енергийни уреди допринасят осезателно за намаляване на сметките за ток, като в същото време са фактор за редуциране на вредните емисии и опазване на околната среда.