90-годишната баба Пенка изкатери местността Войводенец, за да усети автентичния български дух
90-годишната баба Пенка изкатери местността Войводенец, за да усети автентичния български дух / Областен управител Габрово

С десет отличия и три плакета за цялостно представяне се завърнаха от Единадесетия национален събор на българското народно творчество - Копривщица`2015 участниците от габровска област.

Над 240 участника показаха богатството на българския фолклор. Областният управител Николай Сираков ги приветства с думите, че фолклорът не е нещо изживяно и статично, а е жив организъм, който се развива всеки ден.

"Българският дух се съхранява чрез всички Вас, които предавате от поколение на поколение нашите традиции и обичаи", заяви Николай Сираков.

Участниците от региона се представиха с репертоар от песни, хора и възстановка на обичаи.

Оказа се, че сред изпълнителите и групите има такива, които са участвали в първото издание на Националния събор през 1965 година.

Дори и на 90  баба Пенка от "Градишките баби" изкатери стръмните поляни на местността Войводенец, за да усети отново духът на българщината в неговия автентичен вид.

За финал на програмата от габровския регион беше участието на оркестъра за народна музика от с. Буря, който също празнува своеобразна 50-годишнина от първото си изпълнение на събора през 65-та година.

С плакет за цялостно представяне журито оцени НЧ "Светлина – 1927" с. Жълтеш, НЧ "Св. Климент Охридски – 1809" с. Сенник и НЧ "Отец Паисий – 1922" с. Богатово.

Плакети от ХI Национален фолклорен фестивал Копривщица 2015 получиха:

  • Танцов състав за изворен фолклор „Тотка Шандуркова“ при НЧ „Габрово – 2002“  гр. Габрово
  • Група за изворен фолклор при НЧ „Христо Ботев – 1923”с. Драгановци
  • Група за автентичен фолклор „Кольо Венков”при НЧ „Светлина – 1927”
  • Група за народни обичаи при НЧ „Св. Климент Охридски – 1809” с. Сенник
  • Фолклорна формация „Калина”  гр. Трявна
  • Гутьо Гутев от с. Търхово
  • Група за изворен фолклор при НЧ „Сполука – 1920” с. Душево
  • Женска фолклорна група при НЧ „Пробуда – 1919”, с. Буря
  • Фолклорна група „Градишките баби” при НЧ „Просвета – 1928” с. Градище
  • Група за изворен фолклор при НЧ „Цвятко Иванов – 1919” с. Крушево

Всички участници получиха грамоти за постижения.

Настоящото издание на събора премина под знака на 50 години от неговото създаване и 70 години от основаването на ЮНЕСКО.

Националният събор на българското народно творчество в Копривщица води началото си от 1965 година. Сред инициаторите за провеждането му могат да се посочат Райна Кацарова–Кукудова, Петко Стайнов, Анна Каменова, Атанас Душков, Петко Теофилов. Идеята, която е заложена, е свързана с показване многообразието на българското фолклорно наследство в неговия автентичен вид. През годините съборът се утвърди като движение за опазване и популяризиране на българската традиционна култура. Той е и българската кандидатура за вписване в Регистъра на добрите практики на ЮНЕСКО в сферата на нематериалното културно наследство.