Забавени заплати и обезщетения в размер на 81 323 лева са изплатили добрички фирми на работниците си след намесата на Инспекцията по труда от началото на тази година до момента, съобщи гл.инспектор Маргарита Антонова. За близо два месеца добричките инспектори, които отговарят и за област Силистра, са направили общо 369 проверки.
244 от тях са извършени в Добрички регион, като за нарушения по трудовото законодателство са съставени 45 акта. В инспекцията са постъпили 91 жалби, като 90% от тях са свързани с неизплатени възнаграждения.
55 са нарушенията, които касаят сключването на писмени трудови договори, регистрацията им в НАП и недопускането до работа без регистрирани договори.
Антонова припомни за промените в Кодекса на труда от края на декември м.г. Според тях когато работодателят пропусне да регистрира трудов договор в тридневен срок след сключването му, това може да стане после само след влязло в сила предписание и санкция от Инспекцията по труда. Така според Антонова е създадена бариера срещу недобросъвестни работодатели, които са регистрирали трудови договори със задна дата и злоупотребяват с фондовете на държавното обществено осигуряване. Нарушителите в тази област са повече в бюджетната сфера и държавните фирми, отколкото в частните, заяви Маргарита Антонова.
Инспекцията по труда прави ежемесечни проверки в пет фирми, които дължат големи суми на работниците си и чиято дейност се следи по разпореждане на социалния министър. Това са Албена Стил АД, Мирела Стил 98 ЕООД, Сплендид ООД, Юнион Ивкони - клон Балчик ООД и силистренската „Синева"ЕООД. През м. февруари няма данни те да са изплатили стари забавени възнаграждения. Албена Стил АД, което е в несъстоятелност, дължи около 184 000 лв. на 300 работници.
Антонова припомни, че синдикатите предлагат неизплащането на трудовото възнаграждение да се криминализира. Все още обаче няма такава промяна в нормативната уредба.