Успеем ли да стабилизираме дружеството, за да не генерира нови загуби, ще може да се търси привлечен ресурс от банки или други кредитни институции, или дори държавен заем, който да е безлихвен. Така заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Малина Крумова коментира състоянието на ВиК Добрич пред БНР.
Тя обясни, че проблемите в оператора са се развивали от поне 10 години и посочи, че една от причините за лошото му финансово състояние е свързана с огромните разходи за електричество, тъй като водата в областта се добива по помпажен начин, а разходите за тази дейност не се покриват от приходите на дружеството. Заместник-министърът допълни, че има сериозни проблеми и със събираемостта и състоянието на водоснабдителната мрежа.
Според Малина Крумова стабилизирането на оператора ще е труден и дълъг процес заради натрупаните задължения в размер на над 32 млн. лв. и затова първата задача е да има положителен финансов резултат. Тя посочи, че действията на новото ръководство са насочени в тази посока.
Настоящото ръководство на ВиК-Добрич показва резултати, каза още заместник-министърът и обясни, че за първи път дружеството има положителен финансов резултат за деветмесечието на миналата година. Постигнати са редица споразумения с кредитори за разсрочване на стари задължения, включително на лихвите по тях, което дава глътка въздух и позволява по-структурирана оперативна работа, допълни тя.
Работи се за повишаване на събираемостта. В летния сезон са проведени редица акции по отношение на установяване на кражби и преустановяване на неправомерно използване на вода.
За оптимизацията на дружеството може да допринесе и подмяната на стари тръби като се прекратят загуби и течове по тях, коментира още Малина Крумова. Тя напомни, че в момента от Община Добрич се изпълнява голям проект с финансиране от Оперативна програма „Околна среда“, който е насочен към подмяна на водоснабдителна мрежа в града.
Подготвя се и регионално прединвестиционно проучване за Област Добрич, което също ще концентрира инвестициите в Добрич. Тези два проекта ще осигурят инвестицията, която е необходима, за да се намали съществено загубата на вода от течове и аварии в града. Тръбите са стари, никой не го отрича. Те се нуждаят от сериозна инвестиция и това се прави с двата проекта, подчерта Крумова.
Заместник-министърът посочи, че магически решения няма и е некоректно вината за тежкото състояние на ВиК Добрич да се прехвърля върху сегашното му ръководство, каквито твърдения се тиражират в публичното пространство и попита какво е направил предишният управител за решаването на проблема в Добрич, след като го свежда до старите тръби с лошо качество, които пораждат големите водозагуби.
Заместник-министърът коментира, че през 2016 г. при старото ръководство бизнес планът на ВиК Добрич е предвиждал цена от 2,41 лв. за доставяне на вода. В коригирания бизнес план тази цена е намалена с 40 ст.
Малина Крумова добави, че на 13 февруари в Добрич ще се състои среща, на която ще бъдат дискутирани всички интересуващи гражданите въпроси.