/ iStock

За първи път в България бургаски водолази описаха и картографираха някои от най-интересните подводни обекти по Южното Черноморие, съобщиха от сдружението с нестопанска цел "Приятели на морето - Бургас".

Територията, която водолазите са обхванали и обозначили в подробна онлайн карта, включва акваторията от Несебър до село Резово. В нея са включени 28 от най-атрактивните за гмуркане места, които са от интерес за любителите на подводния спорт. Заедно с това доброволците от "Приятели на морето - Бургас" са поставили на места и 25 указателни табели. Някои от тях съдържат информация и карта за повече от едно място за гмуркане.

В настоящата карта попадат т. нар. "Каменна гора“ край Созопол, подводният параклис "Св. Анастасия" и статуята на светицата до остров Света Анастасия, потъналите кораби "Мопанг", "Пионер", "Родина" и "Напористи", останките от плавателните съдове "Жак Фресине", "Шефак“, "Св. Никола", "Кампидолио" и „Сани“.

Обозначени са още рифовете "Рохи" до къмпинг „Нестинарка“, "Мармалята" до Китен, "Арапя" и близкия до него Птичи остров, "Попският плаж" и "Гаргите" край Царево, "Гръцкото училище" в Созопол; заливите "Свети Стефан" в местността Буджака до Созопол, "Кастрич", недалеч от Синеморец и "Мириус" до нос Маслен нос. Включено е и скалното образувание "Крокодила", подводният параклис "Св. Никола" и статуята на русалка, "Подводният музей" до Царево, живописните скали „Малките дарданели“ до Варвара и "Каменните кораби" до Синеморец, "Лафинските камъни" и "Перления плаж". Всичките те са подробно описани и документирани със снимков материал.

Картата съдържа и информация за актуалните водолазните центрове, функциониращи по Южното Черноморие. От сдружението допълват, че предстои да бъдат създадени нови и описани и други места за гмуркане. Информацията за тях ще бъде допълнена към вече създадената карта. 

Целта на инициативата е опазване на крайбрежието и развитието на водолазния спорт. Проектът е осъществен с активното участие на водолазите д-р Стефан Миринчев, Николай Желев, Стоян Димитров, Йонко Димитров и Павел Миринчев, а средствата за реализацията му са осигурени от фонда "Приятели на морето – Бургас“.

Припомняме, че през март от сдружението обявиха, че в началото на лятото автомобил от първата генерация на модела "Чайка“ на съветския производител на автомобили ГАЗ и радиорелейна станция върху шаси "ЗиЛ" 157 ще бъдат потопени край бреговете на Бургас, за да се превърнат в подводен риф.

Мая Стефанова, БТА