„Доволни сме, че екоминистерството демонстрира воля да не се допусне презастрояване на крайбрежието по подобие на териториите на север от гр. Царево. Желанието на ведомството е първо да се приеме плана на ПП „Странджа” и след това устройствените планове на двете общини, коментира Радостина Ценова, експерт от БФБ.
Планът за управление на Природен парк „Странджа” бе разработен в рамките на Българо-швейцарската програма за опазване на биоразнообразието (днес БФБ) след подписване на Меморандум за разбирателство между правителствата на Република България и Конфедерация Швейцария. Документът стана възможен с широкото обществено и експертно участие на всеки етап от неговата подготовка. След официално обществено обсъждане през 2003 г. и след отразяване на предложения и възражения от граждани, институции и организации, ПУ бе внесен за разглеждане в МОСВ на 30.08.2005 г.
Поради отказа от предприемане на действия от тогавашното ръководство на МОСВ през 2008 г. БФБ заведе и спечели съдебно дело срещу кабинета на тогавашния министър на околната среда и водите – Джевдет Чакъров за неспазване на законовите разпоредби и осъди Министерството в едномесечен срок да разгледа Плана, което така и не се случи.
Двете организации (ДПП Странджа и БФБ) изразяват своята благодарност за подкрепата, която ни оказват граждани, неправителствени организации и институции за опазване на нашето общо богатство - Природен парк „Странджа”.