След безпрецедентна операция  мечокът Добри може да прогледне
След безпрецедентна операция мечокът Добри може да прогледне / снимка: Четири лапи
След безпрецедентна операция мечокът Добри може да прогледне
32739
След безпрецедентна операция мечокът Добри може да прогледне
  • След безпрецедентна операция мечокът Добри може да прогледне

Безпрецедентна очна операция извършиха вчера наши лекари в Парка за танцуващи мечки над Белица. Мечокът Добри може да прогледне отново след повече от 20 години пълна слепота след като специалистите успяха да отстранят  перде на дясното му око. Операцията беше извършена от едни от най-добрите хуманни офталмолози у нас – д-р Йордан Тумбев от Благоевград и д-р Петър Димков от София. За анестезията се грижеше професор Аминков от лесотехничестия университет в София.

След безпрецедентна операция  мечокът Добри може да прогледне
netinfo

Все още не може да се каже със сигурност какъв ще е резултатът от проведената операция. След отстраняването на пердето лекарите са установили, че окото има много стара и нелечима травма, вероятно от удар. Въпреки това, има немалка вероятност Добри да може да усеща светлина и дори да различава силуети.

От „Четири лапи”, които управляват парка в Белица, изказват огромната си признателност на д-р Тумбев, д-р Димков и проф. Аминков, които извършиха операцията напълно безвъзмездно в името на каузата за по-хуманно отношение към животните.

Добри е на около 28 години и е спасен от „Четири лапи” през 2003 година. Преди това той е бил танцуваща мечка и е бил отглеждан в с. Ягода, Старозагорско. Загубил е зрението си напълно още като млад. По време на медицинския преглед на мечките от парка през май тази година д-р Тумбев установи, че има вероятност Добри да възвърне частично зрението си ако бъде отстранено пердето на едното му око.

Паркът за танцуващи мечки функционира от 2000 г. и се финансира съвместно от „Четири лапи” и фондацията на Бриджит Бардо. Целта му е да осигури достоен живот за бивши танцуващи мечки. Благодарение на съществуването на парка беше сложен край на срамната и жестока традиция на мечкадарството у нас и в съседна Сърбия. Паркът е с площ от 120 декара и в него в момента живеят 26 мечки. Най-новият му обитател е мечето Монти, което „Четири лапи” спаси от плен в частен хотел край Русе през пролетта на тази година.

„Четири лапи” е международна организация за защита на животните със седалище Виена и представителства в 8 страни, сред които и България. В Брюксел функционира и офис по европейска политика. У нас освен с Парка за танцуващи мечки „Четири лапи” е позната и с проектите си за кастриране на бездомни животни. Всички проекти и кампании на „Четири лапи” се финансират изцяло от дарения, идващи от над 400 000 поддръжници на организацията от целия свят.

Чуйте още за извършената операция от управителя на Парка в Белица Димитър Иванов в прикачения звуков файл