Един от постоянните дежурни екипи на Планинската спасителна служба в курорта Банско е в местността „Шилигарника” в Пирин планина. Високопроходимият джип и моторните шейни със знака на ПСС и БЧК на снежния паркинг отвън говорят, че са наблизо и хората с червените екипи и същите емблеми, които винаги са готови да помогнат на пострадали и попаднали в беда в планината.
Вътре в топлото помещение, което служи и за офис и работен кабинет, и за почивка, и за хранене, и за склад с необходимото за всяка акция оборудване, намираме пред компютъра, телефона и радиостанцията Петър Чолев. Той е професионален планински спасител вече над 30 години. Както обикновено, следи прогнозата за времето в планината, където условията са доста променливи. Това показват и последните компютърни графики.
Официалното откриване на скисезона е на 13 декември, но от 1 декември скизоната в Пирин над Банско реално заработи, след като бяха пуснати кабинковата въжена линия и някои от съоръженията заедно с три писти и първите скиори и сноубордисти вече правят своите спускания.
В момента времето не е много подходящо за туризъм, но няма проблем човек да се разходи из планината, ако има добра екипировка.
На „Шилигарника”, където се намираме сега, надморската височина е 1730 м, разказва Чолев. Чрез сателити имаме възможност да следим едни по-дългосрочни прогнози. Тези дни те са за променлива облачност и мъгли в някои части на планината. Общо взето времето не е много подходящо за туризъм, но няма проблем човек да се разходи из планината, ако има добра екипировка. А това означава хубава шапка, очила, ръкавици, да е снабден с термобельо, хубаво яке и най-важното - зимни обувки, гети не са необходими на този етап, защото снежната покривка не е все още значителна. Разбира се, трябва и добре да познава маршрута, защото при една мъгла може и да загуби ориентировка, не пропуска да отбележи опитният планинар.
Времето е променливо, вятърът през идващия уикенд според прогнозата е да се движи в диапазона 10-15 м/сек, но това пък е предпоставка да няма мъгли, допълва той. От 1 декември, когато бе пуснат кабинковият лифт и някои съоръжения и писти в скицентъра, най-нетърпеливите скиори имаха възможност да направят първите си за сезона спускания. Работят три писти - „Юлен”, „Коларски път” и свързващият скипът до „Бъндеришка поляна”. Надолу по скипътя до Банско няма условия за ски. Може да е малко, но сме единственият курорт на Балканите, който работи в момента на сто процента изкуствен сняг, казва Петър Чолев.
За петък срещу събота се очаква, според прогнозите, да паднат около 15 см сняг, за неделя очакванията са за много слаби валежи и 2-3 см снежна покривка. От неделя нататък прогнозата сочи значително падане на температурите до точка на замръзването на 1500 м надморска височина, така че по-голямата част от оръдията на инсталациите за изкуствен сняг на територията на скицентъра сигурно ще заработят, предполага Чолев. А когато те работят, много бързо се прави снежна
покривка.
Туристите да преценяват много добре маршрутите, по които тръгват
Съветът на опитния планински спасител към туристите е да преценяват много добре маршрутите, по които тръгват, защото в Пирин има и леки, но и много тежки. Ако се предприеме например един преход от хижа „Яворов” до хижа „Вихрен” през скалния хребет Кончето, трябва да са много добре екипирани хората, както и да са със солидна физическа подготовка и издръжливи, защото преходът е дълъг - около осем часа. Моят съвет е да информират близки и приятели за техните начинания, казва Петър Чолев. Не всеки може да има втора резервна батерия за джиесемите. Сега има и устройства, които за определен период възстановяват силата на батерията, те не струват скъпо - между 30 и 50 лева е цената, и може човек да си позволи, когато излиза в планината, да ги има тези неща.
Скиорите, колкото и да са малко сега и снежните условия да не са от най-добрите, също трябва да бъдат внимателни. Туристопотокът е все още малък, в днешния ден например няма повече от 150 човека по работещите писти, като по-голямата част от тях са състезатели. Това са добри скиори, които няма как да направят сблъсквания или да излязат от трасетата на пистите, но съветът на планинските спасители и към тях е: внимание!
Въпреки прогнозите за времето, се очакват скиори и в първите за декември събота и неделя. Ако си скиор, това време го чакаш цяло лято и дори изкуствен да е снегът, най-запалените сигурно ще дойдат, за да направят, както се казва, сефтето, убеден е Чолев.
Екипите на ПСС и нейният отряд в Банско имат готовност за новия сезон
Екипите на Планинската спасителна служба и нейният отряд в Банско имат готовност за новия сезон, казва Петър Чолев. Сега дежурства дават само три екипа, защото е преценено, че те са достатъчни при работещите в момента скиписти и съоръжения. Очакваме още една моторна шейна до Нова година и ще разполагаме за нашата дейност в курорта вече с 11 моторни шейни, две от които могат да навлизат много навътре в планината, когато, разбира се, има снежни условия. По отношение на екипировката сме добре, техническото оборудване също е на ниво, е неговата оценка.
Нас най-много ни притеснява, ако падне изведнъж много голяма снежна покривка, тогава много лавиноопасни стават улеите към „Демяница” и „Бъндерица”, въпреки че се инсталираха системи за контролирано взривяване на лавините към Бъндеришка долина, коментира Петър Чолев. Това е една много малка част от планината, но е добре, че е направено, въпреки, че не може да гарантира, че цялото трасе е обезопасено. Когато имаме лавинна акция, ние използваме много голям ресурс от спасители, допълва той. Затова постоянно напомняме да не се излиза извън пистите, а тези, които го правят, е хубаво да знаят, че не рискуват само техния живот, но и много други животи.
Планински спасители дежурят в курорта Банско на възлови места през зимата
През активния зимен туристически сезон в курорта Банско дежурят около 20 планински спасители и те са разположени край всички основни точки на скицентъра, където стълпотворението от скиори, сноубордисти и туристи е голямо. Четирима са изнесени горе под връх Тодорка, за да могат да реагират навсякъде, четирима са на „Шилигарника”, като поемат всички случаи, които стават по-нагоре, и придвижват пострадали туристи до горна станция на кабинковата въжен линия, откъдето се транспортират с лифта до медицинския кабинет в Банско, обяснява Петър Чолев. Има екип и на „Платото”, и на „Бъндеришка поляна”, и на „Чалин валог”.
Много отговорна е работата на дежурните в базата на Планинската спасителна служба в Банско, защото там се получава цялата информация и сигнали за инциденти и произшествия. Сигнали се подават обикновено чрез тел. 112, скиучителите също се обаждат при нужда и до постовете на ПСС, и до офиса на дружество „Юлен”, което е концесионер на скизоната. Дежурният веднага се обажда на планинските спасители по радиостанцията и съобщава къде и какво се е случило.
При лавини безценни помощници са и планинските спасителни кучета
Планинските спасители от Банско разчитат много през зимата и на своите верни, добре обучени и в много случаи безценни и незаменими помощници - това са планинските спасителни кучета. Две има в Добринище, две - в Разлог, а общо в района те са десет. Реално разчитаме на шест оперативни кучета, защото две са малки, а две са вече на възраст, обяснява Петър Чолев. Това е невероятно важно за нас - да има изнесено куче тук в зоната, защото първите 15 минути са най-важни, за да може да се помогне на попаднал под лавина човек.
След това диаграмата пада рязко надолу - 80% от успеха на акцията е в тези 15 минути, на 18-ата минута например вероятността да се спаси живота на останал под снега човек пада на 30%, казва планинският спасител, припомняйки данни от статистиката на случаите на затрупани от лавина. Те показват, че дори ако затрупаният няма несъвместими с живота травми, вероятността да бъде намерен жив бързо намалява с времето, поради изчерпването на кислорода във въздуха около него и е критично важно да бъде намерен и изровен в първите 15-20 минути, за да се увеличат шансовете му за оцеляване.
Съвместно с персонала на лифтовите съоръжения планинските спасители са обучени да помагат и на хора, останали на лифта, когато той по една или друга причина е спрял, аварирал и не работи. Миналата година е изпратен човек да се обучава за работа и с хеликоптер. В понеделник самият Чолев ще замине за няколко дни на обучение. В района според него е нормално да има т.нар. десантна група, която да реагира и работи с хеликоптер.
Планинският спасител допълва, че в България има внесени вече две хубави машини на „Хели ер” - те са оборудвани точно за оказване на медицинска помощ и могат да се използват при спасителни акции. Едно такова хеликоптерче, както нежно го нарича Петър Чолев, може да се види и сега в близкия голфкомплекс „Пирин голф”. С него планинските спасители от Банско ще работят и тази зима.
Източник: БТА