Ново изследване показва, че със затоплянето на планетата студени маси въздух по-често се появяват в някои части на Северна Америка, Европа и Азия, съобщи Асошиейтед прес. Учени заявиха, че това се дължи на намаляването на леда в морета край бреговете на Русия.
По-малкото количество лед води до това, че по-малко енергия от океана отива във въздуха. В резултат отслабват атмосферните течения, които обикновено задържат студения въздух като в капан в Арктика.
От време на време той се отскубва и поема на юг, носейки със себе си арктически студ.
Причините са няколко. Една от тях е свързана с това, че когато ледът в северните морета намалява, се увеличават непокритите с лед водни пространства.
Обикновено ледът не позволява на топлинната енергия да се отскубне от океана и да навлезе в атмосферата. "Когато има по-малко лед, повече енергия отива в атмосферата и отслабва въздушните течения, които не позволяват на студения арктически въздух да тръгне на юг. Така студеният въздух се отскубва от капана, в който е попаднал", заяви съавторът на изследването Йон Джин-хо от Тихоокеанската северозападна национална лаборатория на САЩ в Ричланд, щата Вашингтон.
Това е ставало относително рядко през 90-те години на миналия век, но от 2000-та г. се случва почти всяка година. Учени от Република Корея и САЩ установиха, че подобна инвазия на студен въздух е имало няколко месеца след необичайното намаляване на количеството лед в Баренцово и Карско море. Учените изследвали исторически данни и след това извършили компютърни симулации. И данните, и симулациите показаха една и съща силна връзка между намаляването на морския лед и появата на студени маси въздух, поясниха учени от Корейския полярен изследователски институт. Те отбелязаха, че топенето на морския лед е свързано до голяма степен с предизвиканите от човешката дейност климатични промени вследствие на използване на фосилни горива.
Резултатите от изследването са публикувани в Nature Communications.
Източник: БТА