Новооткрит фосил от влечуго на 250 милиона години в Бразилия хвърля светлина върху живота, точно преди да се появят динозаврите, пише BBC News. По това време светът се е възстановявал след масово измиране, което е изтрило от лицето на планетата почти всички живи създания. Влечугото, наречено "свиреп гущер" е близък родственик на група от животни, която е дала началото на динозаврите, крокодилите и птиците.
Откриха най-старото животно - гущер на 99 милиона години
Фосилът е "красив" и попълва празнина в еволюцията, казват учени. Д-р Ричард Бътлър от Бирмингамския университет посочва, че животното е нов, непознат досега вид. "Наследствените му характеристики го доближават до група от влечуги, наречени архозаври. Животното ни помага да разберем как се е развила тази група", казва той.
Откриха фосили от най-големия динозавър с оперени криле
Влечугото е било малко, подобно на крокодил животно, което вероятно е обитавало езерни области и се е хранило с риба. То е живяло непосредствено след период на масово измиране преди 252 милиона години, което се смята, че е било причинено от серия от вулканични изригвания. Приблизително 90 процента от видовете са изчезнали, създавайки ниша за развитието на други животни.
Източник: Фокус