/ istock
Турски въздушни удари в засегнатата от суша Североизточна Сирия са прекъснали достъпа до електричество и вода за над милион души – действие, което според експерти може да нарушава международното право.  

От октомври 2019 г. до януари 2024 г. Турция е осъществила над 100 нападения срещу петролни полета, газови съоръжения и електроцентрали в контролираната от кюрдите автономна администрация на Северна и Източна Сирия (AANES), според данни на BBC.  

Тези атаки допълнително задълбочават хуманитарната криза в регион, вече разтърсен от дългогодишна гражданска война и екстремна суша, утежнена от климатичните промени.  

Още преди атаките водата беше оскъдна, но ударите по електроинфраструктурата през октомври 2023 г. спряха функционирането на водната станция в Алук, оставяйки провинция Хасаке без надежден източник на вода. Оттогава над милион души разчитат на вода, транспортирана с цистерни от находища на около 20 км разстояние.  
  „Водата тук е по-ценна от златото“, споделя Ахмад ал-Ахмед, шофьор на водоноска. „Хората отчаяно се нуждаят от нея.“  

Водоснабдителният съвет на региона приоритизира критични обекти като болници, училища и сиропиталища, но доставките не стигат за всички.  

Турция заявява, че атаките са насочени към „източниците на доходи и възможности“ на кюрдските сепаратисти, които тя смята за терористи. Анкара обвинява местната администрация в лошо управление на водните ресурси, което според нея изостря кризата.  

Кюрдската автономна администрация обаче обвинява Турция в умишлени действия за „унищожаване на нашия народ“.  

Президентът Реджеп Тайип Ердоган описва AANES – неприета международно структура, доминирана от кюрдска милиция – като „терористична държава“ на границата на Турция. Анкара смята кюрдската милиция за продължение на ПКК, група, бореща се за кюрдска автономия в Турция, която е призната за терористична от ЕС, САЩ и Обединеното кралство.  
  Удари по станции за електропренос в Амуда, Камишли и Дарбасия, както и по главната електроцентрала в Суадия, са потвърдени чрез сателитни изображения и репортажи на очевидци. Снимки на нощни светлини разкриват широко разпространено прекъсване на електрозахранването след атаките през януари 2024 г.  

Кризата в Североизточна Сирия е комплекс от фактори – продължаваща гражданска война, международни конфликти и климатични предизвикателства. Водоноските, които докарват вода на най-нуждаещите се, са единствената надежда за оцеляване на милиони в този регион.  

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня
ВВС