Скандалът с Желева заплашва да провали новата ЕК
Скандалът с Желева заплашва да провали новата ЕК / снимкa: Reuters

Слабото представяне на няколко кандидати за еврокомисари, сред които българската външна министърка Румяна Желева, предизвика политически скандал, който се изостря и заплашва да осуети назначаването на нова Европейска комисия този месец, пише британският вестник "Таймс".

Спорът започна, когато евродепутати изразиха съмнения относно компетентността на Желева след слабото й представяне на изслушването пред Европейския парламент. Възникнаха въпроси и относно достоверността на документите, в които тя е декларирала финансовите си активи, пише "Таймс".

Евродепутатите от десноцентристката Европейска народна партия (ЕНП), на която Желева е заместник-председател, реагираха, като атакуваха кандидата на социалистите Марош Шефчович от Словакия, чието изслушване ще се състои днес, заради изказване от 2005 г. по адрес на ромите, което тълкуват като расистко. Обвиненията носеха ясно послание: ако социалистите държат да получат скалпа на Желева, като принудят България да посочи друг кандидат, консерваторите ще си набележат жертва, коментира "Таймс".

Според мнозина Желева се е представила слабо като потенциален еврокомисар, отговарящ за хуманитарната помощ и реакцията при кризи - човекът, който ще ръководи усилията на Европейския съюз за подпомагането на Хаити. ЕНП защити ревностно Желева, също както направи и грубоватият български премиер Бойко Борисов, отбелязва "Таймс".

Лидерът на Партията на европейските социалисти (ПЕС) Мартин Шулц заяви, че Желева "не е достатъчно добра" за поста и разкритикува Борисов, пише БТА. "Госпожа Желева е елемент от стратегията на Борисов да наложи своя стил на атакуване на всеки, който е несъгласен с него", заяви той. "Бившият бодигард на бившия комунистически диктатор на България няма право да ни напада по този начин", заяви той.

В Страсбург, града официален домакин на Европейския парламент, днес се открива първата му редовна сесия за тази година.

Премиерът на Испания Хосе Луис Родригес Сапатеро ще представи пред депутатите програмата на страната си като председател на Европейския съюз до средата на 2010 г, ще бъде обсъдено положението в държавата Йемен, която неотдавна бе  посочена като потенциален център за обучение на терористи от Ал Кайда, ще бъде разисквана обстановката в Иран във връзка с неспиращите протести след президентските избори там през юни 2009 г., както и иранската ядрена програма.

Депутатите ще се занимаят също с демократизацията в Турция след забраната на Партията на демократичното общество от турския Koнституционен съд през декември м.г., ще обсъдят резултатите от международната климатична среща в Копенхаген, ще обмислят изготвяне на европейска стратегия за Дунавския регион.

Отделно те ще обсъдят драматичната ситуация в Хаити след катастрофалното земетресение от вторник миналата седмица и възможностите за предоставяне на спешна европейска помощ възможно най-бързо.

Те трябва да посочат и нов европейски омбудсман, чийто мандат съвпада с мандата на този състав на Европейския парламент или завършва през 2014 г.. Изборът е между трима - сегашния омбудсман, гърка Никифорос Диамандурос, италианеца Виторио Ботоли и белгиеца Пиер-Ив Монет.

От дневния ред на първата сесия на парламента през 2010 г. засега отпада искането на Групата на либералите и демократите (АЛДЕ) да се състои дебат по разгласеното неотдавна намерение в страната ни да се състои референдум дали да се излъчва програма по БНТ на турски език.

Българският премиер Бойко Борисов вече заяви, че такъв референдум няма да има. Независимо от това организирането на парламентарен дебат по темата, на който страната ни неизбежно щеше да бъде остро критикувана, е било подкрепено от депутати, за да не се допусне рецидив на идеята за национален референдум по отношение на малцинствен език, както в България, така и в други страни от Европейския съюз. В крайна сметка искането за дебат отпадна, но за тази сесия, а при необходимост може да бъде включен в дневния ред на друга, заявиха парламентарни източници.

В рамките на сегашната сесия ще приключи и парламентарното изслушване на кандидати за европейски комисари. Днес ще се състоят изслушванията на италианския кандидат Антонио Таяни (Индустрия и предприемачество, заместник-председател на Европейската комисия) и на словашкия Марош Шефчович (Междуинституционални отношения и администрация, заместник-председател на Европейската комисия), а утре пред комисии на парламента ще се явят шведката Сесилия Малмстрьом (Вътрешни работи) и гръцката кандидатка Мария Даманаки (Морски въпроси и риболов).

Голям интерес предизвиква изслушването на Марош Шефчович. След като в Брюксел миналата седмица се разрази политическа драма във връзка с представянето на българския кандидат за комисар Румяна Желева, подкрепящата я Европейска народна партия (ЕНП) се закани "да направи живота труден" на словашкия кандидат, подкрепян от социалистите, заради отдавнашно негово антиромско изказване. Днес ще се види дали депутатите от ЕНП ще изпълнят тази закана.