Сирийското правителство прие плана в шест точки на специалния пратеник на ООН и Арабската лига Кофи Анан за прекратяване на кръвопролитията в Сирия, съобщи неговият говорител Ахмад Фаузи, цитиран от АФП.
Сирийското правителство изпрати писмено послание до специалния пратеник Кофи Анан, в което се съгласява с неговия план от шест точки, одобрен от Съвета за сигурност на ООН, посочи в писмено изявление Фаузи.
Анан писа на президента Асад, призовавайки сирийското правителство да започне незабавно да изпълнява ангажиментите си, добави говорителят.
За Кофи Анан решението на Дамаск е важен начален етап, който би могъл да сложи край на насилието и кръвопролитията, подчерта той. То ще даде възможност също да се създаде благоприятна среда за политически диалог, който да отговори на легитимните стремежи на сирийския народ, допълни Фаузи.
Одобреният на 21 март от Съвета за сигурност план на Анан настоява за прекратяване под наблюдението на ООН на всякакъв вид въоръжено насилие от всички участващи страни, доставяне на хуманитарна помощ в пострадалите при сраженията райони и освобождаване на всички произволно задържани лица, припомня АФП.
По-рано днес говорителят на китайското министерство на външните работи Хун Лей заяви, че страната му поддържа посредническата мисия на пратеника на ООН и Арабската лига за Сирия Кофи Анан, предаде ИТАР-ТАСС. Той изрази надежда всички страни в сирийския конфликт да подкрепят усилията на Анан за намиране на политическо решение в арабската държава. Бившият генерален секретар на ООН пристигна на двудневно посещение в Китай. Преди това той бе в Русия, която изрази подкрепа за неговата мисия.
Кофи Анан заяви, че е получил подкрепата и на Сирия, и на Китай за плана си за уреждане на кървавия сирийски конфликт, предаде Асошиейтед прес. Анан говори пред репортери след срещата си в Пекин с китайския премиер Вън Цзябао. Анан, който е и пратеник на Арабската лига, каза, че разговорите му с Вън за ситуацията в Сирия са били много продуктивни и че е получил "пълна подкрепа" от китайска страна. Вън заяви, че работата по решаване на кризата е стигнала до "критичен кръстопът" и че Китай подкрепя посредническите усилия на Анан. Подкрепата на Москва, която тези дни Анан посети, и на Пекин бе от голямо значение, за да бъде подтикнат Дамаск да приеме плана на Анан, приет и от Съвета за сигурност на ООН.
Сирийският президент Башар Асад посети днес квартал Баба Амро в град Хомс, крепост на бунтовниците, обсаждана и обстрелвана от армията в течение на седмици, преди на 1 март да бъде превзета от проправителствените сили, съобщи сирийската обществена телевизия. Визитата на Асад обаче беше прекратена след като кортежът му попадна под обстрел, предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на спътниковата телевизия „Ал Арабия”. По данни на телевизията въстаници открили силен огън по колоната от автомобили, с която се движел Асад и антуражът му. Официалните сирийски медии не съобщават за случилото се.
Десет души бяха били убити при нападения на правителствените сили в Сирия, които се опитват да си върнат контрола над районите, които все още са в ръцете на бунтовници, предаде Асошиейтед прес, като се позова на опозиционни активисти. Сирийският център за наблюдение на човешките права съобщи за четири жертви при атаки в граничещата с Турция северозападна провинция Идлиб и още шест в предградията на Дамаск Забадани и Дума, централния град Хомс и в източната провинция Дейр аз Зур.
Сирийската армия и бунтовници водиха сражения през цялата нощ и рано сутринта в покрайнините на столицата, предаде по-рано ДПА, като се позова на местни жители. Тътенът от стрелбата се чуваше в целия град. "Не можахме да спим цялата нощ от звука от картечници и тежък обстрел", разказа жена, живееща в Забадани. Тя определи сблъсъците като най-тежките в района от началото на бунта срещу режима на президента Башар ал Асад преди повече от година.
Активисти съобщиха за сблъсъци в Забадани и други предградия на Дамаск - Дума и Арбин. Според един от тях бунтовниците от Свободната сирийска армия са успели да унищожат армейски танкове.В централния град Хомс тежкият обстрел продължи през цялата нощ.
Според опозиционните Местни координационни комитети общият брой на жертвите на насилието в Сирия в понеделник е достигнал 95, посочва ДПА. Повечето от тях са били убити в Хомс. Над 225 са били ранени само при обстрела на бунтовния сирийски град.
Сирийски правителствени войски навлязоха днес в Северен Ливан, като унищожиха земеделски стопанства и влязоха в сражения със сирийски бунтовници, потърсили убежище там, заявиха очевидци, цитирани от осведомителните агенции. По думите на местен жител над 35 сирийски войници прекосили границата и започнали да унищожава жилищни сгради в планинския район Каа. Друг жител каза, че войниците, част от които се возели на БТР-и, изстреляли снаряди от гранатомет и влезли в престрелка с тежки картечници с бунтовниците, посочи Ройтерс. Представители на ливанските сили за сигурност са потвърдили пред АП, че сирийският въоръжен конфликт се е прехвърли в Ливан. Два източника - един полицай и един военен - казаха, че днес следобед в областта Машареа ал Каа, откъм сирийската страна на границата, започнали боеве. Те казали, че куршуми попадали на ливанска територия, но според тях нямало нарушение на границата.
Същевременно неколкостотин сирийски опозиционери се събраха на среща в Истанбул, предаде Франс прес. Целта на разговорите, които се водят при закрити врата, е различните течения в сирийската опозиция да формулират обща позиция за бъдещето на страната преди предстоящата в неделя в турския град второ заседание на групата "Приятели на Сирия". Днешната среща бе предшествана от неформални разговори в неделя и понеделник в Истанбул между различни фракции на сирийската опозиция.
Русия няма да участва в поредната среща на "Приятели на Сирия" на 1 април в Истанбул, въпреки че е поканена, заяви говорителят на външното министерство в Москва Александър Лукашевич, цитиран от ИТАР-ТАСС. Дипломатът напомни, че и първата среща на тази група на 24 февруари в Тунис е преминала без руско участие. Лукашевич посочи, че "такива мероприятия имат политизирана и едностранчива насоченост". По думите му участниците в срещата в Истанбул подготвят почвата за външна намеса в Сирия, а не се стремят да търсят мирно решение на конфликта там. Според говорителя на руското външнополитическо ведомство подобни групи "не могат да изработят консолидирана позиция на международната общност", а напротив - "действат деструктивно, като нарушават позитивните промени", които носи мисията на Кофи Анан, специалния пратеник на ООН и Арабската лига по сирийската криза.
Сирийските бунтовници, които се опитват със сила да принудят президента Башар ал Асад да се оттегли от властта, бяха обвинени, че използват деца като бойци в нарушение на международните конвенции, които забраняват използването на деца-войници, съобщи Ройтерс, като се позова на Радхика Кумарасвами, специален пратеник на ООН по проблемите с използване на деца във въоръжени конфликти. Кумарасвами отказа да даде повече подробности и добави, че засега световната организация не е успяла да провери тази информация.
Това не е първото обвинение срещу сирийските бунтовници в нарушения на човешки права. Миналата седмица международната организация за защита на човешките права "Хюмън райтс уоч" съобщи, че въоръжени групи на сирийската опозиция са отвличали, изтезавали и екзекутирали привърженици на Асад и членове на правителствените сили за сигурност, посочва Ройтерс.
Въоръжени "терористични групи" в Сирия получават оръжие от свои привърженици в Ливан и в други съседни държави, заяви постоянният представител на страната в ООН Башар Джаафари, цитиран от Ройтерс. "Експерти, служители и наблюдатели са единодушни, че на сирийска територия контрабандно се внася оръжие от съседни държави, в това число Ливан", е заявил сирийския дипломат в писмо, изпратено в края на миналата седмица до Съвета за сигурност на световната организация и до генералния й секретар Бан Ки-мун. Постоянният представител на Сирия в ООН е изтъкнал, "че многократно са били конфискувани оръжия, експлозиви и взривни устройства, внесени нелегално от Ливан в Сирия от определени ливански политически групировки, свързани с терористични групи, финансирани и въоръжавани от чужбина", посочва БТА.
Джаафари е отказал да уточни за кои страни освен Ливан става дума, както и кои са ливанските политически сили, които подкрепят бунта срещу режима в Дамаск. Турция, която граници със Сирия, е дала убежище на Свободната сирийска армия, но категорично настоява, че не предоставя оръжие на въоръжената сирийска опозиция. Ирак обяви преди месец, че е засилил мерките за сигурност по границата със Сирия. Повод за тези мерки бяха твърдения на сирийската страна, че въоръжени бойци преминават границата от Ирак в Сирия, за да се сражават с редовните части на сирийската армия и силите за сигурност.
Джаафари осъди "незаконното проникване на френски, американски и британски журналисти през границата от Ливан В Сирия", което според него нарушавало суверенитета и на двете съседни държави.
Насилието в Сирия е отнело живота на близо 10 000 души, повечето от които цивилни, предаде АФП, като се позова на сирийската неправителствена организация Център за наблюдение на правата на човека. За една година на протести срещу режима на Асад са убити 9734 души, от които 7056 цивилни и 2678 военни и дезертьори. Същевременно ООН съобщи, че над 9000 са убити в Сирия от началото на бунта срещу Асад. По данни на ООН над 30 000 сирийци са избягали от репресиите от Сирия в съседни страни. Около 200 000 сирийци са се превърнали в бежанци в собствената си страна и са били принудени да напуснат родните си места.