/ БГНЕС
Един от всеки 10 севернокорейци е жертва на съвременно робство, показва публикуван доклад на правозащитната организация "Уок фрий фаундейшън", цитиран от ДПА и Асошиейтед прес.

Изолираната страна, водена от Ким Чен-ун, е на първо място по брой на случаи на съвременно робство, показва глобалният индекс, публикуван от фондацията. Нейни представители са интервюирали 50 души, избягали от Северна Корея. Само един от тях не е споменал за задължителния, неплатен "колективен труд", който трябва да полагат деца и възрастни. Смята се, че Пхенян разчита на принудителния труд в минната си индустрия, включително на труда на затворници.

Над 40 млн. души по света живеят в робство

Най-голяма загриженост предизвиква добивът на въглища. Според съобщенията правителството изпраща хора от низшите класи на работа в мините и това продължава поколение след поколение.

Според доклада има два ключови фактора, водещи до съвременното робство - силно репресивните режими и конфликтните ситуации, водещи до разпадане на правовия ред, социалните структури и системите за защита.

Трудовата експлоатация е модерното робство

По данни на доклада около 40,3 милиона души са били жертви на съвременно робство по света през 2016 г., отбелязва АП. След Северна Корея страните с най-голям брой съвременни роби според данните на правозащитната организация са Еритрея, Бурунди, Централноафриканската република, Афганистан, Мавритания, Южен Судан, Пакистан, Камбоджа и Иран.
 

Правозащитниците подчертават, че страните от Г-20 всяка година купуват продукти на стойност 354 милиарда долара, които може да са били произведени с използването на принудителен труд.
БТА