Руски товарен кораб, натоварен с оръжия, е на път към Сирия и се очаква да пристигне в сирийско пристанище този уикенд, съобщи телевизия Ал Арабия, а западни дипломати определиха тази информация като достоверна, предаде Ройтерс.
Сирия е един от най-важните купувачи на оръжие от Русия. САЩ и Европейският съюз предложиха Съветът за сигурност на ООН да наложи оръжейно ембарго и други санкции на Сирия, но Русия, с подкрепата на другата имаща право на вето сила - Китай, предотврати налагането на санкции на Дамаск и отказа да спре доставките на оръжие.
"Ал Арабия научи, че руски товарен кораб, пренасящ голямо количество оръжие, планира да го разтовари в сирийското пристанище Тартус", съобщи телевизията на своя сайт.
Според съобщението корабът е отплавал от руско пристанище на 6 май.
Междувременно генералният секретар на ООН Бан Ки-мун съобщава в писмо до Съвета за сигурност, 14 месеца след началото на конфликта между правителствените сили и бунтовниците в страната, че "общата ситуация в Сирия остава сериозна и е постигнат само слаб напредък по този въпрос".
Размерът и сложността на някои неотдавнашни бомбени нападения в Сирия внушават, че зад тях може би стоят "установени терористични групи", отбелязва генералният секретар.
Според Бан Ки-мун Ал Каида носи отговорност за две самоубийствени нападения с коли бомби, които са отнели живота на над 55 души в Сирия този месец, въпреки че представители на ООН заявиха, че няма доказателства за връзка с Ал Каида.
"В страната продължава кризата, която се характеризира с чести прояви на насилие, влошаване на хуманитарните условия, нарушаване на човешките права и продължаваща обществена конфронтация", се посочва в писмото, цитирано от БТА.
Съветът за сигурност на ООН ще обсъди доклада на Бан Ки-мун и ще изслуша брифинг за положението в Сирия от международния мирен посредник Кофи Анан в сряда. Кофи Анан ще посети Сирия скоро, за да обсъди липсата на значителен напредък в прилагането на плана от шест точки, заяви неговият говорител.
По-рано тази година Анан посредничи за договарянето на план от шест точки, който призовава за слагане на край на насилието от всички страни, изтегляне на войските и тежките оръжия от градовете, разполагане на наблюдателни сили и диалог между правителството и опозицията.
Броят на убитите по време на конфликта в Сирия вече е достигнал най-малко 10 000 души, отбелязва агенцията.