Русия е готова да преговаря за Украйна, но ще спре военните действия, само ако резултатът от преговорите удовлетворява руската страна. Това заяви руският външен министър Сергей Лавров на пресконференция след разговори с турския си колега Хакан Фидан в Анкара, предават местните медии и световните агенции.
„Готови сме да преговаряме както с Украйна, така и с Европа, с всички представители, които в дух на добра воля биха искали да помогнат за постигането на мир, но ще спрем военните действия само когато тези преговори дадат стабилен резултат, който удовлетворява Руската федерация“, уточни министър Лавров и добави, че това е било „ясно заявено от руския президент Владимир Путин".
САЩ ще трябва да определят специален представител, който да води диалог с Русия за Украйна, посочи още руският външен министър. „Трябва да има ясна и желязна договореност относно неприсъединяването на Украйна към НАТО. Русия приветства факта, че президентът на САЩ Доналд Тръмп нарече грешка линията за привличане на Киев в алианса“, каза Лавров.
„Зачитането на всички тези реалности, разбира се, е задължително. На срещата в Рияд с американските ни колеги те приветстваха факта, че президентът на САЩ Тръмп публично и многократно е окачествявал намерението за привличане на Украйна към НАТО като грешка, като е заявявал, че ако той е президент през следващите години, никога няма да допусне подобна линия да надделее и по този начин според него няма да има криза“, посочи руският външен министър.
По думите му „позицията на Съединените щати, за разлика от Европа, по отношение на уреждането на въпроса в Украйна, е последователна“.
„Позицията на европейските държави (по този въпрос) е трудна за разбиране, защото е доста нестабилна и се променя в зависимост от това кой какви идеи има“, добави Лавров.
Той съобщи, че Москва и Вашингтон ще проведат пълноценни консултации за нормализиране на работата на посолствата.
По думите му „Русия възнамерява да продължи контактите си със Съединените щати, като разговорите в Рияд са дали надежда за нормален диалог с американската страна“.
„Подробно информирахме нашите турски приятели за руско-американските преговори, които се проведоха на 18 февруари в Рияд и които получиха много положителна оценка по отношение на възможността най-накрая да се проведе нормален диалог въпреки многобройните противоречия, които, разбира се, продължават“, каза Лавров.
Междувременно руският външен министър окачестви днес като много ползотворни разговорите с турския му колега Хакан Фидан в Анкара.
Турският министър на външните работи Хакан Фидан заяви, че страната му е готова да организира мирни преговори за Украйна на своя територия, предават турските медии.
По думите на турския външен министър „мирното уреждане на конфликта в Украйна трябва да се проведе с участието и на двете страни“.
„Малко след началото на войната ние събрахме страните в Истанбул. Продължихме дипломатическата си работа за намиране на мирно решение. Днес навлизаме в четвъртата година от войната. Виждаме инициирани от САЩ преговори, които кореспондират и с нашата позиция и усилия. В същото време вярваме, че решение може да бъде постигнато чрез преговори с участието и на двете страни. В този контекст ние сме готови да предоставим цялата възможна подкрепа, готови сме да приемем мирните преговори. Спешно е необходимо мирно решение“, изтъкна Фидан.
Той добави, че Турция възнамерява да продължи да работи по въпросите за осигуряване на безопасността на корабоплаването в Черно море. Хакан Фидан изтъкна, че е провел продуктивни разговори с руския външен министър Сергей Лавров в Анкара, като е обсъдил перспективите за засилване на сътрудничеството по широк кръг от теми.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня