/ БГНЕС
Президентът на Русия Владимир Путин подписа днес закон с промени в Наказателния кодекс на Руската федерация, предвиждащи до 15 години затвор за военни, които дезертират, предаде ДПА, като се позова на пресслужбата на Кремъл.

Руснаците в наборна възраст и резервистите, които откажат да участват в бойна операция, може да получат 10-годишни присъди. Толкова години в затвора рискуват и онези, които се предадат доброволно в плен на Украйна.

Путин подписа днес и закон, който улеснява получаването на руско гражданство от чужденци, които се записват в армията за поне една година. Това става в момент, когато Москва търси всякакви начини, по които да привлече повече мъже, които да се бият в Украйна, отбелязва Франс прес.

Междувременно руските власти признаха, че има „значителен“ наплив от превозни средства, които се опитват да преминат в Грузия, в момент, когато е обявена мобилизация във връзка с войната в Украйна, като само на един ГКПП са били преброени 2300 автомобила, предаде Франс прес.

Има голямо струпване на частни превозни средства, общо около 2300, които са пристигнали в Република Северна Осетия и се редят на опашка, за да преминат през ГКПП Верхни Ларс, съобщиха от вътрешното министерство на тази руска република, която граничи с Грузия.

Говорителят на руския президент Владимир Путин заяви, че не е необходимо обществото да реагира "истерично" на мобилизацията на резервисти за участие в бойните действия в Украйна, съобщи ДПА.

Напускането на страната се разглежда като заплаха за руската икономика, както и за отслабващата военна машина на Путин в Украйна, посочва ДПА. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, обаче, отхвърли опасенията на обществеността. "По някакъв начин може да се разбере, че в първите часове след обявяването и дори в първия ден имаше истерична, изключително емоционална реакция, защото наистина нямаше достатъчно информация", каза той. 

През изминалите дни правителството разпространи повече информация и създаде горещи телефонни линии, за да отговаря на въпроси, допълни той.

Руското министерство на отбраната предостави нови подробности за това кои мъже няма да бъдат засегнати от мобилизацията. Специалистите в областта на високите и информационните технологии, критично важните служители във финансовия сектор и членовете на държавните медии, които участват във военната пропаганда на Кремъл, не трябва да получават повиквателни, тъй като работят в професии, "опазващи системата", заяви министерството.

Ръководителят на Комисията по отбрана в руския парламент Андрей Картаполов обясни във връзка със заминаването на много мъже, че според закона за мобилизацията има забрана резервистите да напускат страната. Тъй като обаче Путин е наредил "частична" мобилизация, законът не се прилага, каза той, и пътуванията в рамките на Русия и в чужбина са разрешени. Въпреки това Картаполов препоръча на резервистите, които не са сигурни дали подлежат на мобилизация, сами да отидат в наборната комисия, за да изяснят положението си.

В сряда Путин обяви, че най-малко 300 000 резервисти ще бъдат призовани под знамената, за да се включат в започналата през февруари инвазия в съседната на Русия страна. Новината предизвика редки антивоенни протести в множество градове и паника сред руските мъже. Широко разпространени са случаите с руснаци, които бързо резервират еднопосочни полети или се отправят към държави като Финландия и Казахстан.
БТА