Плевнелиев: Всяка страна да си направи реформите, да не чака Брюксел
Плевнелиев: Всяка страна да си направи реформите, да не чака Брюксел / снимка: БГНЕС

Всяка страна сама трябва да направи своите реформи за растеж и заетост, а не политиците да чакат Брюксел да свърши това вместо тях, заяви президентът Росен Плевнелиев на дискусия, организирана от Европейския институт във Вашингтон, която се състоя вчера престижния „Космос” клуб, съобщи президентският прессекретариат.

Член на клуба в периода 1957-1995 г. е бил изобретателят на дигиталния компютър от български произход Джон Атанасов. Неговият портрет е поставен редом до този на американския президент Удроу Уилсън.

Плевнелиев, който е на посещение във Вашингтон за стогодишнината на организацията за борба против антисемитизма представи своя поглед към ЕС.

Пред дипломати, бизнесмени и учени държавният глава изложи визията си за политиката на растеж. В момента страната ни е пред финализирането на Националната стратегия „България 2020”, която ще е в основата на Договора за партньорство с ЕК за следващия програмен период. Росен Плевнелиев посочи, че не трябва да се наливат средства за постигане на моментен растеж, а да се инвестира в дългосрочни приоритети. По думите на президента доходите трябва да се изработят, а не да се взимат заеми с тази цел. Според Росен Плевнелиев и в момента България има възможност за развитие и прогрес и посочи като пример секторите земеделие, производство на храни и високи технологии.

За Балканите и отношението на България към Македония

На въпрос за европейската перспектива и интеграцията на страните от Западните Балкани в ЕС държавният глава коментира, че предстоящото приемане на Хърватия от 1 юли тази година и постигнатото споразумение между Белград и Прищина е успех за ЕС и положителен пример за останалите страни от региона.

Президентът Росен Плевнелиев отхвърли изявлението на посланика на България в Европейския съюз Димитър Цанчев, пишат медиите в Скопие по повод изказване на българския държавен глава във Вашингтон. Българският президент Росен Плевнелиев експресно отхвърли изявлението на българския посланик за характера на македонската нация, пише агенция МИА, която е цитирана и от други медии в Македония.

„Не сте слушали такова нещо от мен", няколко пъти повтори президентът Плевнелиев на въпрос за интервюто, в което посланикът Цанчев казва, че македонците са нова нация, създадена след 1941 година, и обвинява Македония за провокации спрямо България.

Ние не трябва да интегрираме нашите проблеми в ЕС, а трябва да ги оставим пред вратата.

- Росен Плевнелиев

Българският президент все пак отправи поредица от критики към Македония, при това - позовавайки се на българското влияние върху решението на Европейския съвет от миналия декември - да не се започват преговори за членство на Македония в ЕС. Плевнелиев обвързва българската подкрепа за Македония с подписването на договор за добросъседство.

„Според колективното решение на Съвета на ЕС, Македония не е подготвена да започне преговори. Нямаше вето от страна на България или от Гърция, много страни изразиха загриженост. Ние винаги сме подкрепяли Македония в трудни моменти. Но ако някой иска да му се помогне, той трябва да работи. Има два въпроса и единият е реализиране на декларацията от 1999 г., особено през изминалите 4 - 5 години. Ние не трябва да интегрираме нашите проблеми в ЕС, а трябва да ги оставим пред вратата. Това не е проблем, може да бъде решен за секунди. Вторият голям въпрос е въпросът за общата ни история. Ако някой решил, че Гоце Делчев е само техен герой, а не и наш, въпреки всички решения на ЕП да делим общата ни история както Германия и Франция днес споделят тяхната", заяви Плевнелиев.

Българският президент отправи критики за изграждането на паметници на български герои в Скопие, които Македония не желаела да споделя със съседни държави.

Заглавията на същата информация в останалите медии са: Българският президент Плевнелиев отхвърли изявлението на посланика на България в Брюксел - телевизия "Алфа", телевизия Канал 5, телевизия Сител, телевизия А1Он. Плевнелиев: България ще подкрепя Македония само ако подпише договор за добросъседство - 24 Вести.

Отношенията между България и Световната банка

Отношенията на България и Световната банка са в нов етап на развитие, финансовата институция е партньор на страната ни и нейните експерти заедно с българската администрация работят по доброто управление на големи проекти и извършването на ключови реформи. Това констатираха президентът Росен Плевнелиев и президентът на Световната банка Джим Йонг Ким, които се срещнаха в централата на институцията. Като приоритетни области за сътрудничество двамата определиха здравеопазването, образованието, енергетиката и енергийната ефективност.

Световната банка изрази готовност да подпомогне България и с експертна помощ в тези сфери. Президентът на финансовата институция посочи, че здравеопазването е проблем в много държави и по тази причина предстои банката да формира експертна група, която да предложи модел за подобряване ефективността на сектора. Държавният глава подчерта, че във водния сектор Световната банка и България работят изключително активно и има силен потенциал за прилагане на публично-частното партньорство.