ООН и Муамар Кадафи се надпреварваха кой да предприеме решителни действия за надмощие в Либия. Засега печели ООН, след като Съветът за сигурност одобри създаването на зона, забранена за полети, над Либия. Резолюцията на съвета подкрепя и "всички необходими мерки за защита на цивилното население".
В зоната, забранена за полети, не се допускат правителствени самолети. Това означава, че Кадафи няма да може да изпраща военни самолети там, за да се бият срещу бунтовниците. "За" създаването на такава зона гласуваха десет от 15-те членове на Съвета за сигурност, "против" нямаше, а сред въздържалите се бяха Китай и Русия. Резолюцията позволява и предприемането на "всички необходими мерки", което на дипломатически език означава военни действия, за да бъдат предпазени гражданите от силите на Кадафи. Френският външен министър Ален Жупе обясни защо е приел създаването на зона, забранена за полети:
"Докато говоря, войските а полковник Кадафи се мъчат с насилие да си върнат градовете и териториите, които са се освободили. Не можем да им позволим да направят това. Не можем да изоставим цивилното население, жертва на брутална репресия, на съдбата му. Не можем да позволим беззаконие и уронване на международния морал", каза Жупе.
Според американски източници, цитирани от ББС, международна атака срещу силите на Кадафи може да започне в неделя. Не се очаква в началото в нея да участват американски войски, но има вероятност британските и френските сили да получат логистична подкрепа от някои арабски държави. Германия, която също се въздържа при гласуването, няма да участва във военните действия, защото ги смята за твърде опасни.
Въздушните удари срещу Либия ще започнат до няколко часа и Франция ще участва в тях, заяви говорителят на френското правителство Франсоа Бароан, цитиран от Франс прес.
"Ударите ще бъдат нанесени много скоро", заяви Бароен по радио Ер Те Ел. Той отказа да уточни засега "кога, как, по какви мишени и под каква форма". "Тази военна намеса не е окупация на либийската територия, а военни мерки в защита на либийския народ, за да може той да постигне свободата и следователно сваляне на режима на Кадафи", добави Бароен.
"Станалото нощес е много важен етап при реакцията към войната в Либия, към извършваното от Кадафи избиване на народа му. Тук трябва да се признае важната роля, изиграна от президента Никола Саркози и Франция", подчерта той. Тази нощ Съветът за сигурност на ООН гласува резолюция, одобряваща употребата на сила срещу либийския режим на Муамар Кадафи и създаваща възможност за нанасяне на въздушни удари, припомня БТА.
Канада ще изпрати в Либия шест изтребителя ЦФ-18 за участие в прилагането на резолюцията на Съвета за сигурност на ООН, съобщиха канадски медии. Според тях се очаква съвсем скоро премиерът Стивън Харпър официално да обяви военното участие на страната.
Норвегия ще участва във военната намеса след даденото от ООН разрешение, заяви норвежката министърка на отбраната Грете Фарему. "Решихме да участваме в операцията, но е твърде рано да се каже по какъв начин. Разумното е да се изпрати авиация", каза тя.
"Изпращането на норвежки изтребители Ф-16 "е една от възможностите. Ще бъде обаче задействана и голяма хуманитарна операция, която предполага изпращането на транспортни самолети", отбеляза министърката.
Дания ще поиска парламентарната комисия по външните работи да одобри участието на бойни самолети Ф-16 в създаването на забранена за полети зона над Либия въз основа на решението на Съвета за сигурност на ООН, съобщи външният министър Лене Есперсен, цитирана от Франс прес.
Правителството реши да организира възможно най-бързо конкретното датско участие, за да може да даде своя принос, се казва в изявление на министърката, цитирано от БТА.
Готови сме да действаме много бързо и разчитаме, че парламентът също ще работи бързо по предложението, така че Дания да може да предостави свои самолети Ф-16, каза Есперсен пред агенция Рицау.
Полша е готова да предостави транспорти самолети, но изключва възможността да участва във военни действия в Либия, разрешени с резолюцията на Съвета за сигурност на ООН, заяви полският министър на отбраната Богдан Клих, цитиран от Франс прес.
"Готови сме да помогнем с транспортни самолети. Ресурсите ни позволяват да предоставим част от силите и средствата си за хуманитарна помощ", заяви Клих по частното радио ТОК Еф Ем.
Катар обяви, че ще участва в международните усилия за защита на цивилното население в Либия. Не е ясно обаче дали това означава, че арабската страна ще се присъедини към евентуални военни операции срещу Муамар Кадафи, предаде Ройтерс.
Според официален източник от вътрешното министерство Катар е решил да участва в международните усилия за спиране на кръвопролитието и защита на цивилните в Либия, съобщава официалната новинарска агенция на Катар, цитирана от БТА.
Катар приветства резолюцията на Съвета за сигурност на ООН, която разрешава въвеждане на забранена за полети зона и военни атаки срещу силите на Кадафи.
Германският външен министър Гидо Вестервеле защити решението на страната си да се въздържи при гласуването на резолюцията на Съвета за сигурност на ООН, разрешаваща забранена за полети зона над Либия, и заяви, че Германия не иска да участва във война в Северна Африка, предаде ДПА.
"Разбираме тези, които с благородни мотиви подкрепиха международна военна намеса в Либия. След преценка на рисковете ние обаче стигнахме до извода, че не искаме германски войници да участват във война, във военна намеса в Либия", заяви Вестервеле.
Началникът на ГЩ на въоръжените сили генерал Николай Макаров заяви, че участието на Русия във военна операция в Либия е "изключено", предаде Интерфакс.
Турция настоява за прекратяване на насилието в Либия и за незабавно спиране на огъня, като обяви, че взима под внимание резолюцията, гласувана от Съвета за сигурност на ООН, одобряваща използването на сила срещу режима на Муамар Кадафи, предаде АФП.
Резолюцията на ООН има задължаващ характер за страните членки и Турция от самото начало подчертава необходимостта от международна легитимност на всяка инициатива, се посочва в съобщение на пресслужбата на турския премиер Реджеп Тайип Ердоган.
Индия заяви, че иска гражданите на Северна Африка и Близкия изток сами да взимат решенията си без външна намеса, предаде Франс прес.
"Желанието за повече свобода и желанието на гражданите сами да определят бъдещето си е универсално. Като демократична страна се радваме да видим братята си в Близкия изток и Северна Африка да поемат по-важна роля за решаване на бъдещето си. Това са решения, които страните и гражданите трябва да взимат сами, без външна намеса или принуда", заяви индийският премиер Манмохан Сингх, без да назовава поименно Либия.
Той увери, че Индия ще направи всичко възможно да подкрепи взетите решения от населението и страните в Близкия изток и Северна Африка и припомни, че там работят общо 6 милиона индийски граждани.
"Великобритания ще започне незабавно да дислоцира изтребители във военновъздушни бази, от където ще могат да се включат в операциите по установяването на зона, забранена за полети над Либия", заяви британският премиер Дейвид Камерън, цитиран от БГНЕС.
"Великобритания ще изпрати изтребители Торнадо и Тафун, както и самолет за презареждане на гориво във въздуха и наблюдение. Подготовката за изпращането на тези самолети вече започна и в идните часове те ще бъдат дислоцирани във военновъздушни бази, от където ще могат да започнат да предприемат необходимите действия", каза още британският премиер.
Белгия е готова да вземе участие във военните операции на територията на Либия под егидата на НАТО, като предостави шест изтребителя F-16 и един боен кораб, обяви министърът по европейските въпроси Оливие Шастел.
Белгийското правителство взе решение "да съобщи на НАТО, че е готово да посочи какво може да отпусне и да изчака за общи действия", заяви пред репортери министърът след края на правителствената среща.
"Белгия има шест изтребителя F-16, разположени на територията на Гърция и боен кораб в Средиземно море", който е готов да бъде използван при евентуални военни действия, уточни Шастел, цитиран от БГНЕС.
Испания ще позволи на НАТО да използва две военни бази и ще предостави военновъздушни и военноморски сили за ползване при въздушни операции над Либия, заяви испанската министърка на отбраната Карме Чакон.
"Испания ще предостави базите в Рота и Морон, както и военновъздушни и военноморски ресурси на разположението на НАТО", заяви Чакон в свое изказване. Тя допълни, че решението все още предстои да бъде прието от парламента, пише БГНЕС.
Рота е военновъздушна и военноморска база, която вече предоставя подкрепа за силите на САЩ и НАТО, а Морон е военновъздушна база. И двете са разположени в югозападна Испания.