Почитателите на монархията бяха свикнали с Елизабет II като кралица в продължение на над 70 години, но след управлението на крал Чарлз III, принц Уилям и принц Джордж, Обединеното кралство няма да има жена монарх поне три поколения напред. В контраст с това, няколко европейски държави вече очакват своите бъдещи кралици – това са Белгия, Нидерландия, Испания и Швеция. Девойки от Gen Z?
Принцеса Катарина-Амалия от Нидерландия

Катарина-Амалия е наследница на нидерландския трон и най-голямата дъщеря на крал Вилем-Александър и кралица Максима. Историята е на нейна страна – между 1890 и 2013 г. страната е управлявана от три последователни кралици, преди баща ѝ да стане крал.
За разлика от родителите си, които понякога са ставали обект на критики (например за ваканция в Гърция по време на локдауна), Катарина-Амалия демонстрира силна връзка с народа. Тя отказа годишната си кралска издръжка след навършване на 18 години, аргументирайки се, че като студентка (учи политика, психология, право и икономика в Амстердамския университет) не е „работеща“ кралска особа и че това би било неетично на фона на икономическата криза.

Подобно на много млади хора, тя говори открито за психичното здраве и признава, че посещава терапевт. Освен това ново законодателство в страната позволява на ЛГБТК+ членове на кралското семейство да сключват брак, без да губят правото си на трона – тема, която не е коментирала директно, но която засяга нейното поколение.
Принцеса Елизабет от Белгия

Когато принцеса Елизабет се възкачи на трона, тя ще влезе в историята като първата кралица на Белгия. Преди нейното раждане законът за престолонаследието беше променен, за да позволи на жени да наследяват короната.
Тя е завършила престижния UWC Atlantic College в Уелс (наричан „Хипи Хогуортс“), след което премина военно обучение в Белгийската кралска военна академия и продължи образованието си в Оксфорд. Освен че е отличен публичен говорител, тя вече е и модна икона – нейният стил често се сравнява с този на Кейт Мидълтън, а в Белгия дори се говори за „Елизабет ефекта“, при който почитатели изкупуват дрехи, вдъхновени от нея.

Един от най-големите въпроси пред бъдещото ѝ управление ще бъде как ще се справи с колониалното минало на Белгия – тема, която предизвиква разгорещени дебати в страната.
Принцеса Леонор от Испания

Испания е обхваната от „Леонормания“ – интересът към най-голямата дъщеря на крал Фелипе VI и кралица Летисия расте неимоверно, особено след като навърши 18 години.
За разлика от детството ѝ, което бе пазено в тайна от обществеността, сега Леонор редовно присъства в медиите – от модните ѝ избори до потенциалните ѝ романтични връзки. Тя завърши същото училище в Уелс като принцеса Елизабет, а в момента преминава военно обучение.

Като бъдеща кралица, Леонор ще трябва да се дистанцира от корупционните скандали около дядо си, бившия крал Хуан Карлос, които разтърсиха Испания през последното десетилетие. Освен това, ще трябва да се справя с каталунския сепаратизъм – проблем, който баща ѝ открито осъди през 2020 г., но който остава чувствителна тема в страната.
Принцеса Виктория и принцеса Естел от Швеция

Принцеса Виктория е една от първите европейски престолонаследнички, които се възползват от промяната в законите за престолонаследието. Въпреки че първоначално втори в линията за трона е бил нейният по-малък брат, законът беше изменен и Виктория стана първа.
Швеция има сравнително слаба монархия в сравнение с други държави, но Виктория е известна със своята откровеност. В миналото тя сподели за битката си с анорексията и трудностите, които е преживяла.

Принцеса Ингрид-Александра от Норвегия

Норвегия също очаква своята първа кралица от XV век насам – принцеса Ингрид-Александра. Като дъщеря на престолонаследника принц Хокон и принцеса Мете-Марит, тя е израснала в сравнително либерална монархия.
На едва 20 години тя вече има значителен опит в публичния живот – посещавала е държавни училища, работила е през лятото и дори се е състезавала по сърф. На 18-годишна възраст присъства на заседание на норвежкия кабинет – чест, запазена за най-висшите фигури в страната.

Докато норвежкото кралско семейство също не е без скандали (особено около брака на леля ѝ принцеса Марта Луиз с духовния гуру Дурек Верет), Ингрид-Александра поддържа безупречен обществен имидж.
Бъдещето на европейските кралици

Докато в Обединеното кралство кралица няма да има десетилетия напред, Европа е на прага на нова ера на женско лидерство. Тези млади принцеси не само ще наследят короните на своите страни, но и ще оформят бъдещето на монархиите със своите ценности, идеи и модерно мислене.