/ iStock/Getty Images
Пубикуван е доклад относно последствията от евентуална тежка авария и типа на защитните мерки, които биха се изисквали за защита на населението
Пълната загуба на електрическо захранване на площадката на ЧАЕЦ, докладвано на 9 март 2022 г., представлява развитие, което предизвиква значителна загриженост. Това се казва в позиция на Групата на европейските регулатори в областта на ядрената безопасност (ENSREG), предоставена от българската Агенция за ядрено регулиране

Прекъсването на тока нарушава ключовия стълб за безопасност относно осигуряването на непрекъснато електрическо захранване, съобщават от  ENSREG, позовавайки се на позиция на Международна агенция за атомна енергия МААЕ. Те подкрепят и позицията на агенцията, че няма критично влияние върху безопасността към настоящия момент.

ENSREG настоява електрическото захранване на съоръженията в забранената зона на ЧАЕЦ да бъде възстановено незабавно. Също така повтаря своя призив за незабавно възстановяване на контрола на украинския регулатор върху всички ядрени съоръжения и материали.

ENSREG отбелязва заключенията от документа на WENRA/HERCA относно последствията от ядрена авария, публикуван на 9 март 2022 г., и приветства ангажираността на двете организации за бързо предприемане на действия за оценка на риска и за съдействие за координирано аварийно реагиране на Европейско ниво.

А ето и заключенията на Асоциацията на Западноевропейските ядрени регулатори (WENRA) и Асоциацията на Ръководителите на Европейските Компетентни органи за Радиационна Защита (HERCA): 

„Продължаващата война в Украйна отслабва безопасността на ядрените съоръжения в страната, по-специално чрез влошаване на външната инфраструктура, щети по промишлените площадки или деградация в условията на работа на операторите. Това води до повишен риск от ядрена авария, която потенциално може да доведе до радиоактивни изхвърляния.

Въпреки че Украйна експлоатира различни типове ядрени съоръжения, скорошните оценки, извършени от няколко нации, показват, че най-значими радиологични последствия биха възникнали в резултат на ядрена авария в атомна електроцентрала.

През 2014 г., с цел осигуряване на устойчивостта на аварийното реагиране в Европа в случай на тежка авария в атомна електроцентрала, HERCA и WENRA изготвиха доклад относно последствията от тежка авария и типа на защитните мерки, които биха се изисквали за защита на населението. Този доклад посочва, че:
  • в случай на авария със стопяване на активната зона без отказ на херметичната конструкция, може да се наложи евакуация на населението в радиус до 5 км около повредената атомна електроцентрала, както и прилагане на йодна профилактика в радиус до 20 км;
  • в случай на авария, подобна на тази в АЕЦ Фукушима Дайичи, където целостта на херметичната конструкция е била нарушена, тези зони биха се увеличили съответно до около 20 км и около 100 км.                                                                                                                                                                         
Подобни сценарии дават представа за степента на въздействие и съответните необходими защитни мерки. Те потвърждават това, че ако се случи тежка авария в резултат от продължаваща война, ще има значителни радиологични последствия в Украйна. Все пак, ако възникне авария, ще трябва да се направи допълнително моделиране в реално време с отчитане на действителната ситуация и конкретните условия (напр. метеорологични).

HERCA и WENRA остават ангажирани, в тясна връзка с ENSREG, да съдействат за координирано аварийно реагиране на Европейско ниво и да осигурят необходимата помощ на украинския регулаторен орган, в случай че възникне авария. Това ще бъде в тясна координация с МААЕ и с използването на установените международни механизми за обмен на информация.“