/ ThinkStock/Getty Images
Страните-членки на Европейския съюз (ЕС) нямат интерес от забавянето на преходния процес след Брекзит, не давайки на Великобритания възможност окончателно да напусне Евросъюза. Това заяви пред Би Би Си министърът на околната среда, продоволствието и земеделието Майкъл Гоув, който е един от ключовите съюзници на британския премиер Тереза Мей.

ЕП е разделен в оценката за споразумението с Великобритания

Аргументът, че Великобритания ще се превърне в заложник на ЕС, ако Уестминстър и Европарламентът одобрят сделката, която кабинетът на Мей съгласува с Брюксел, е ключов за противниците на Мей. Министърът по въпросите на Брекзит Доминик Рааб, министърът на труда и пенсиите Естер Маквей, а също така седем зам.-министри, използваха именно този довод, за да подадат оставки през последните седмици.

Предизвикателството пред Тереза Мей: Брекзит се пренася в парламента

Предполага се, че ако до края на преходния период в края на 2020 г. Великобритания и ЕС не решат проблема с ирландската граница, в сила ще влезе така нареченият режим backstop. Това ще позволи на Обединеното кралство да остане член на митническия съюз на ЕС, което по същество означава удължаване на преходния период.

Вот в британския парламент относно споразумението за Брекзит - на 11 декември

При това ЕС ще има право да наложи вето на опитите на Лондон предсрочно да приключи действието на новия режим и така на теория Брюксел може безкрайно да бави преговорите за Северна Ирландия, а следователно и окончателното излизане на Обединеното кралство от Евросъюза.

Какво ще се промени за българите след Брекзит?

На 25 ноември лидерите на 27-те страни-членки на ЕС утвърдиха споразумението с Великобритания за Брекзит и приеха политическа декларация за бъдещите отношения с Лондон. За да влезе в сила споразумението трябва да бъде ратифицирано от парламентите на всички държави членки на Евросъюза, от Европейския парламент и от британските законодатели.
БГНЕС