/ БГНЕС
Председателят на Европарламента Антонио Таяни написа в своя Twitter акаунт, че никой в Евросъюза не призна независимостта на Каталуния от Испания.
 
Как реагира светът на кризата в Испания?

"Декларацията за независимостта, гласуването на която се проведе днес в парламента на Каталуния, е в противоречие с принципите на правовата държава, испанската конституция и устава на Каталуния, които са част от правната система на Европейския съюз. Никой в ЕС няма да признае декларацията. Сега повече от всякога е необходимо да се възстанови правото като основа за диалог и да се гарантират свободата и правата на всички граждани на Каталуния", написа Таяни.
 

 

 


Каталуния обяви независимост, Испания ѝ налага пряко управление

И наистина - в търсене на единство eвропейската общност, САЩ, Мексико, Аржентина, Сърбия - всички обърнаха гръб на испанската автономия и осъдиха искането й за независимост.
 

Guliver/Getty Images


Френският външен министър Жан-Ив Льо Дриан, например, обяви, че не признава каталунската независимост и че страната му ще води диалог само и единствено с правителството Мадрид. Мнението му по-късно бе споделено и от германския му колега Зигмар Габриел, който добави, че "създаването на нови разделителни линии в Европа не отговаря на интересите на европейците".

"В момент, когато европейските региони са обхванати от безредици и конфликти, Европа трябва да покаже единство и сила", гласеше неговото изявление.
 
Мечтаната независимост и прецедентите в Европа

Аналогични бяха позициите и на Великобритания, Италия, Русия и Мексико, които пък изтъкнаха, че не "одобряват едностранното обявяване за независимост".

"Ние държим на мнението, че този дълбок конфликт, със сложен исторически произход, трябва да бъде разрешен със силата на аргументите, а не с аргументите на сила", подчерта мексиканският министър на външните работи Луис Видегарай Касо.
 
Краткотрайното обявяване на каталунска държава през 1934-а

Държавният департамент на САЩ също изрази мнение, че „Каталуния е неразделна част от Испания и страната ще подкрепи конституционните мерки на испанското правителство за съхраняването на единна и силна държава”. Както и САЩ, така и Полша и международните организации НАТО и ООН подчертаха необходимостта от спазване и съобразяване с испанската конституция.
 

Guliver/Getty Images

 
На Балканите Каталуния също не срещна подкрепа.

България подкрепя териториалната цялост на Испания
 
Външният министър на Сърбия Ивица Дачич заяви, че страната му "има същата принципна позиция и по въпроса с Косово, и по въпроса с Каталуния".

В разпространено до медиите изявление Анкара пък посочи, че "едностранно приетото решение на парламента (каталунския - бел. авт) не е в съответствие с испанската конституция и нейните закони и не отразява волята на населението в региона" и изрази надежда, че властите в Каталуния няма да продължат да настояват за "неконституционното си решение, което може да предизвика ескалация на напрежението" и ще решат проблемите си по демократичен начин, следвайки върховенството на закона.
БГНЕС