/ iStock/Getty Images
Западната военна помощ за Украйна е от жизненоважно значение в борбата ѝ с руската инвазия и политическата воля за изпращането на такава помощ не бива да отслабва, каза днес естонската министър-председателка Кая Калас, имайки предвид неотдавнашните успехи на украинските въоръжени сили.

"Продължаващата контраофанзива доказва, че военната помощ доближава Украйна до победата и мира. Нашият фокус трябва да е към увеличаване на нашата помощ и на оръжейните доставки, за да се даде възможно най-бързо отпор на руската агресия", каза Калас на заседание на Военния комитет на НАТО, предаде ДПА.

Неотдавна при контранастъпление в Източна Украйна украинската армия си върна територии, окупирани от руските сили. "Неотдавнашното поражение на Русия на бойното поле (в Харков) е показателно за украинската твърдост и ум. То показва колко ефикасни са помощта и съветите на Запада", заяви Калас. Естонската помощ за Украйна възлиза на около 0,8 на сто от БВП на балтийската страна и ще продължи "толкова, колкото е необходимо", обеща министър-председателката.

Пореден масов гроб в Украйна: Над 440 тела са открити край Изюм

Началникът на отбраната на Естония генерал-лейтенант Мартин Херем също призова колегите си от останалите 29 страни от НАТО да продължат да помагат на Украйна.

"Ако искаме да запазим световния ред такъв, какъвто го знаем, Украйна трябва да победи. Като началници на отбраната трябва да настояваме за съществена и трайна военна помощ - или под формата на материална подкрепа, обучение или друга важна помощ", каза Херем, който е домакин на срещата.

Урсула фон дер Лайен: Путин ще се провали, Украйна и Европа ще победят

"Всички вече разбрахме, че това не спринт, а маратон", подчерта той.

Във Военния комитет на НАТО участват началниците на отбраната на 30-те членки на алианса. Комитетът съветва по военните въпроси Северноатлантическия съвет, висшия политически орган на алианса. 

Една от основните теми на двудневния форум на комитета е прилагането на решенията, взети на срещата на високо равнище на НАТО в Мадрид. За пръв път в заседанието на комитета като гости участват началниците на отбраната на Финландия и Швеция - двете северни страни, които след руската агресия срещу Украйна решиха да се присъединят към пакта.
БТА