Джъстин Трюдо
Джъстин Трюдо / gettyimages

Край на "Трюдоманията": Джъстон Трюдо, бляскавата и модерна звезда на канадските либерали, влезе с трясък през парадния вход на политическата сцена през 2015 г. Той излиза през задната врата, близо десетилетие по-късно.

С ниска популярност в проучванията на общественото мнение, изоставен от собствения си лагер, подложен от седмици на подигравки от Доналд Тръмп, канадският премиер подаде оставка вчера. Той ще остане на поста, докато неговата партия успее да му намери наследник.

От седмици 53-годишният ръководител на канадското правителство, чиято популярност е на най-ниското си равнище, бе подложен на силен натиск.

Ударите от страна на опозицията ставаха все по-тежки. Тя е водена от Пиер Поалиевр, който няма навика да си пести думите. Удари обаче идваха и от собствения му лагер, притеснен от катастрофалните резултати в социологическите проучвания на управляващата левоцентристка Либерална партия няколко месеца преди изборите.

А при първата си поява през 2015 г. Джъстин Трюдо беше обещал на канадците "слънчеви пътища" и беше предизвикал ентусиазъм.

Неговият добре посрещнат коментар "защото сме 2015-а", за да обясни равенството между броя на жените и мъжете в първото му правителство, след това му отвори пътя към световна репутация. Физиката му правеше останалото.

Първоначално пътуванията му в чужбина напомняха понякога на посещенията на рок звезда, с млади момичета, чакащи на опашка за селфи.

Тогава той беше смятан за "зелен", модерен лидер, защитник на правата на бежанците и на коренните жители. През юли 2017 г., докато Доналд Тръмп беше в Белия дом, американското сп. "Ролинг стоун" зададе въпрос на корицата си: "Защо не може той да е нашият президент?"

Разочарованието

В Канада меденият месец трая по-малко, отколкото в чужбина. Той беше преизбран два пъти без много шум, през 2019 и 2021 г. и легитимността му е сериозно накърнена от години.

"Той със сигурност остана на власт една година повече от необходимото и затова нещата завършиха малко тежко", смята Женевиев Телие, преподавателка по политически науки в Отава, добавяйки, че разочарованието в общественото мнение е голямо, защото той е "обещал толкова много".

Даже по въпроси като "климатичните промени или помирението с коренните народи", Джъстин Трюдо "не беше реформаторът, който мнозина очакваха", подчертава Максуел Камрън, от Университета на Британска Колумбия.

Роден на 25 декември 1971 г., Джъстин Трюдо, който е най-големият син на харизматичния експремиер Пиер Елиот Трюдо, починал през 2000 г., е изучавал английска литература и образователни науки, преди да започне да търси пътя си: боксьор любител, учител по сноуборд, преподавател по английски и френски...

В крайна сметка бащата на три деца се хвърля по стъпките на баща си и влиза в политиката през 2007 г. Избран е за депутат от Монреал през 2008 г., а през 2013 г. става лидер на изпитващата затруднения либерална партия.

Като премиер той превръща Канада във втората страна в света, легализирала канабиса, въвежда правото на асистирано самоубийство, въглероден данък, позволява приемаенто на десетки хиляди сирийски бежанци и подписва модернизирана версия на Северноамериканското споразумение за свободна търговия (НАФТА).

"Боец"

Но едно десетилетие след идването му на власт, популярността му се срина. Днес в Канада Трюдо е смятан за виновника за високата инфлация, кризата в жилищния сектор и в обществените услуги.

Освен това мандатите му бяха опетнени от серия скандали и дипломатически гафове, които потъмниха имиджа му.

Самоопределящ се като "боец", той дълго време отхвърляше призивите за оставката си, като отказваше да се признае за победен дори пред проучванията, даващо предимство от 20 пункта на консервативния му съперник Пиер Поалиевр.

През последните седмици, в крайна сметка нападките на Доналд Тръмп му нанасят по непряк начин фаталния удар. Новоизбраният американски президент обеща да въведе митнически тарифи от 25% за Канада и Мексико, веднага щом се върне на власт на 20 януари, предизвиквайки шок при съседите си.

Впоследствие вицепремиерката Кристия Фрийланд подава оставка и обявява несъгласието си с начина за справяне с икономическата война, която се очертава със САЩ. Шокът е прекалено силен.

Според Стефани Шуинар, преподавателка по политика в университета Куинс, "това, което ще се запомни в края на ерата Трюдо, със сигурност са много щедрите му социални програми. Това беше прогресистко правителство, каквото не бяхме виждали от 70-те години" на миналия век, каза тя.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня

 

Марион Тибо/Франс прес, Асен Георгиев/БТА