„Бритиш петролиъм" излъчи на живо в интернет кадри, на които се вижда новата фуния, която компанията постави върху петролния кладенец на дъното на Мексиканския залив, за да овладее разлива на черно гориво, съобщи АП. След успешното поставяне на фунията компанията ще провери дали няма и други течове. Проверката може да продължи от шест часа до два дни, като през това време в залива ще продължи да изтича петрол.
Старата фуния, която беше отстранена в събота, не можеше да се захване здраво за счупената тръба, през която блика петролът и не можеше да удържи целия поток от черно гориво.
Новата фуния е замислена като временно решение. За да запуши окончателно теча, „Бритиш петролиъм" пробива два помощни кладенеца, през които трябва да достигне до освободеното от взрива находище и да „инжектира" сгъстена земна маса и бетон. Компанията очаква за целта да е достатъчен и един допълнителен кладенец, но пробива и втори, за всеки случай. Не се знае кога точно ще приключи тази операция, но най-често срещаните предположения са за средата на август, посочва БТА.
„Бритиш петролиъм" изпомпва петрол и от друга част на разлива, с помощта на специален кораб, който източва около 3,8 млн. литра петрол на ден. По данни на правителството на САЩ на ден в Мексиканския залив се изливат между 5,7 и 9,5 млн. литра петрол. Старата фуния успяваше да задържи около 3,8 млн. литра. Новата система с фунията и кораба трябва да може да задържа между 9,5 и 12,9 млн. литра на ден и по този начин да овладее напълно изтичането на гориво, което доведе до най-тежката екологична катастрофа, причинена от човека.
Междувременно администрацията на президента Барак Обама наложи нов мораториум върху дълбоководните нефтени сондажи до 30 ноември след като американското правосъдие отмени предишен мораториум. Той бе наложен във връзка с борбата срещу нефтения разлив в Мексиканския залив.