Пълен обрат остави Турция в голямата игра на Евро 2008
Пълен обрат остави Турция в голямата игра на Евро 2008 / netinfo
Турция победи Швейцария с 2:1 в среща от група А и по този начин съхрани всички шансове за класиране на четвъртфиналите. В последните мачове от групата южните ни съседи трябва да разчитат само на себе си, и ако победят Чехия със сигурност ще продължат. Един от домакините на Евро 2008 Швейцария пък вече се прости с участието си на шампионата, като дори да бие Португалия, отборът на Коби Кун няма начин да се класира. Под проливния дъжд на стадион „Санкт Якоб Парк” в Базел и двата отбора изпитваха сериозни затруднения да осъществяват каквито и да било разигравания. За демонстрация на технически умения изобщо не можеше да става въпрос на подгизналия терен. Най-опасното положение за турците дойде, когато след половин час игра Туран удари греда от пряк свободен удар. Само две минути по-късно обаче домакините излязоха напред в резултата, когато при опит за бърза атака локвите доста забавиха топката, и тя падна точно пред Хакан Якин на метър и половина от гол линията и той без проблем я прати във вратата. Така приключи и първото полувреме, с един гол преднина за Швейцария. След почивката обаче селекционерът на Турция Фатих Терим направи много сполучливи смени и пусна в игра Топал и Сентюрк, а по-късно и Казим. В 57-та минута именно Сентюрк изравни след страхотно центриране на Нихат в наказателното поле. Сентюрк надскочи всички в пеналта и отигра добре с глава, като прати топката под гредата за 1:1. Минута след това отново Якин пропусна да донесе нова преднина на Швейцария, като защитникът Балта спаси вратата на Турция от сигурен гол, като изби точно пред краката на връхлитащия в наказателното поле Якин. Двата тима си разделиха следващите трийсет минути, като никой не успяваше да наложи своя стил на игра на изключително трудния терен. Когато всичко вече изглеждаше решено и угрозата хикс тегнеше върху по-нататъшната съдба и на двата състава, турският отбор нанесе последния си удар. Във втората минута от даденото от рефера Любош Микел продължение Туран донесе безценна победа за Турция с хубав изстрел от границата на наказателното поле. В група А след вторите мачове води Португалия с 6 точки, Чехия и Турция са с абсолютно еднакъв актив – 3 точки и голова разлика 2:3, докато Швейцария остава без точка до момента. Последните срещи в групата са Швейцария – Португалия и Чехия – Турция.