Птицата кокако от Северния остров има характерни сини „обички“ и отличителна песен
Птицата кокако от Северния остров има характерни сини „обички“ и отличителна песен / iStock/Getty Images
Рядка птица, ендемична за Нова Зеландия, която е била на ръба на изчезването, е спасена благодарение на продължили повече от две десетилетия усилия за опазването ѝ, предаде ДПА.

Животните, които могат да ни научат на ум и морал (СНИМКИ)

Към края на 90-те години на миналия век популацията на птицата кокако от Северния остров от вида (Callaeas wilsoni) наброява едва около 1000 екземпляра. Над две десетилетия по-късно вече има около 2000 разплодни двойки от тези потайни горски птици. За сравнение - когато усилията за опазването на редките обитатели на Северния остров започват, от вида има само 330 двойки, се посочва в изявление, направено от Кири Алан, министърка по въпросите на природното и културното наследство.

Преместването на птиците и интензивният контрол над хищниците се оказват жизненоважни за възстановяването на популацията, отбелязва Алан.
"Това е истинска история за успех и свидетелство за екипната работа на отделни лица, маорски племена и организации, без чиито общи усилия тези съкровища щяха да бъдат изгубени завинаги", казва министърката.

Птицата кокако от Северния остров има характерни сини "обички" и отличителна песен, която звучи като "мощна, продължителна и протяжна последователност от богати, подобни на орган ноти".

Кокако фигурира на новозеландската банкнота от 50 долара, а в митологията на маорите птицата напълва "обичките" си с вода и я носи на полубога Мауи, докато той се бори със Слънцето.

Видът кокако (Callaeas cinereus) от Южния остров, който има оранжеви "обички", от 2013 г. се счита за изчезнал. Местен тръст е предложил награда от 10 000 новозеландски долара (6900 щатски долара) за информация, която потвърждава, че птицата все още е жива. Наградата никога не е била потърсена.
БТА