/ Теодора Михайлова, Varnafix

На 12 декември 2024 г. в Икономически университет – Варна се състоя последната за годината месечна среща на Общото събрание на ИКТ Клъстер – Варна. Събитието събра над 50 представители на бизнеса, образованието и НПО сектора, както и официални гости, сред които гл.ас. д-р Николай Беджев - капитан, преподавател и програмист, занимаващ се с изкуствен интелект, адв. д-р Гергана Върбанова и инж. Светозар Стефанов от Siemens България.

Нови членове на Клъстера

Събранието започна с прием на нови членове. „Индустриални Интегрирани Системи“ ЕООД и „Мултимедиа.БГ“ ЕООД се присъединиха като пълноправни членове, а СУ „Сава Доброплодни“ – Шумен и Варненска търговска гимназия „Г. Ст. Раковски“ – като асоциирани членове. Така Клъстерът вече наброява 72 организации, от които 39 пълноправни членове, 32 асоциирани, 1 стартъп, 7 университета и 20 училища от Варненска, Добричка и Шуменска области.

Работна група „Образование“

Резултатите от обучението „Повишаване на продуктивността чрез правилно управление на времето“, проведено на 3 декември с участието на директори на училища и гимназии, представи Йоанна Димова от Pontica Solutions.
Тодор Добрев и Никола Ненов споделиха впечатления от работна среща на РУО – Варна, където бяха обсъдени възможностите за интегриране на AI в обучението като инструмент за креативност и адаптивност.

Клъстерът активно участва във финалния кръг на Националното състезание CodeWars ITPG на 23 ноември, което за четвърта поредна година вдъхнови млади таланти да демонстрират своите умения.

ИКТ Клъстер  Варна
Теодора Михайлова, Varnafix

Работна група „Бизнес екосистема и колаборации“

Амбициозен план за 2025 г., включващ удвояване броя на нетуъркинг събитията, нови обучения за бизнеса и организиране на годишен ретрийт, очерта координаторът на групата Пламена Иванова. Тя говори за спонсорски пакети, които ще бъдат активно предлагани през следващата година, като подчерта ролята на компаниите дарители към момента: „Нетпик Груп“ ЕООД, „Виваком България“ ЕАД, „Модул“ ЕООД и „Research Metrics" LLC.
Нови дейности в рамките на Deep Tech Innovation Port, насочени към изграждане на връзки между иновационните екосистеми на Варна и Хелзинки представи председателят на управителния съвет Емил Цанков.
 

Доц. Параскевов от Шуменския университет направи изложение на проект за интеграция на науката и бизнеса с потенциал за регионално приложение.

ИКТ Клъстер  Варна
Теодора Михайлова, Varnafix

Работна група „Бранд на ИКТ Клъстер – Варна“

За подкрепата на проект на 16-годишния Данаил Руменов от Варненска техническа гимназия съобщи координаторът на групата Николай Галинов. В допълнение, групата планира нови платформи за популяризиране на дейността на ИКТ Клъстер - Варна:

  • Уебсайт с календар за събития;
  • Платформа за кариерни възможности;
  • Създаване на Viber канал за комуникация.

Развитието на социалните медийни канали също беше акцент на изложението на Галинов, като резултатите показват засилен интерес и взаимодействие от страна на общността.

Работна група „ТехноЛаб – дигитална работилница за ученици“

Нови инициативи, свързани с развитието на работилницата, включително идея за мастърклас „Под звездите“ представи Станислав Фотев. Тази дейност ще включва събиране и анализ на данни, които ще бъдат визуализирани чрез интерактивни карти и табла за нуждите на градското управление.

Преглед на постигнатото и предизвикателствата

Емил Цанков направи кратък обзор на годината с акцент върху областите за подобрение – разширяване на човешкия и финансов ресурс, привличане на повече студенти и стартъпи, както и увеличаване на дейностите за бизнеса. Инж. Димитров апострофира, че това не са провали, а възможности. Станислав Фотев подчерта ролята на Клъстера като платформа за иновации и положителна промяна.

Презентации на членовете

Срещата завърши с вдъхновяващи презентации за нови инициативи на Галин Стефанов от „Нетвент“ ЕООД, Мартен Демирев от Фондация „МГ Д-р Петър Берон“ и Христо Милетов от Варненска търговска гимназия.

Коледен коктейл и благодарности

Събитието завърши с коледен коктейл, който предостави възможност за неформален нетуъркинг, задълбочаване на партньорствата и обмен на идеи. Управителният съвет благодари на всички участници за активното им участие и пожела успешна нова година.