Има възможност да бъде спряна продажбата на българското съкровище, което беше обявено за продажба на търг от британската аукционна къща “Кристис”, заяви директорът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров.
По случая е започнало дознание. Отправено е и писмо до лондонската полиция да спре продажбата на съкровището, подчерта проф. Димитров. Директорът на Националния музей уточни, че на няколко пъти сме си връщали ценности от чужбина.
Сребърна чиния, открита у нас, се продава на търг в Лондон за 1.45 млн. лева от британската аукционна къща “Кристис”. Предполага се, че тя е част от комплект и е била притежание на кръстоносци, преминали през България през XII век или на византийски аристократи. Комплектът е от 14 съда. Търгът трябва да се проведе на 9 ноември тази година.
Междувременно иманярят Найден Блангев твърди, че именно той е изкопал съкровището преди близо 7 години. "Открихме съкровището с металотърсач в една местност край Пазарджик. Това е стара римска крепост", обясни Блангев. Той твърди, че е бил подведен от пазарджишкия дилър на археологични ценности Бойко Цветанов. Платиха ми 30 00 марки, които обаче се оказаха фалшиви, обясни той.
Блангев беше категоричен, че никога не е знаел, че съкровището отива в частни ръце. "Бях уверен, че съкровището го гледа професор от Националния исторически музей и мислех, че отива в държавата", каза Блангев. Проблемът за момента е, че иманярят не е направил фотографии, каза още проф. Димитров. Той обаче изрази надежда, че дилърите, които Блангев сочи, разполагат със снимки.
Вероятно у нас е идвал и лондонски експерт, който също може да има фотографии, каза още проф. Димитров. От британската аукционна къща "Кристис" твърдят, че съкровището е открито през 1903 г., но според Блангев то е намерено през 1999 г. Дори най-реномираните къщи понякога създават легенди, коментира проф. Димитров. Единствената международна конвенция, която постановява връщане на откраднати паметници е от 1972 г. и няма обратна сила назад в годините, обясни той.
Директорът на Националния музей проф. Божидар Димитров обясни, че съкровището е изключително ценно, защото е от Средновековието и той вярва, че наистина е от България. Според него ключов е надписът, че е принадлежало на Константин Алана. Аланите са племе, което през 1306 г. е преселено в България от Светослав Тертер и е заселено именно в района на Пазарджик. /БГНЕС/