/ iStock/Getty Images
Почти всяка клетка в човешкото тяло има свой 24-часов биологичен "часовник" и изследване на Медицинския факултет Перелман на университета на Пенсилвания показва как тези "часовници" влияят помежду си и играят ключова роля в здравето и метаболизма, съобщи електронното издание "МедикълЕкспрес".

Има много съобщения, че работещите на смени страдат от високи нива на затлъстяване и диабет, защото вътрешните им "часовници" не се координират помежду си и заради нередовния режим на хранене. Досега обаче малко бе известно за взаимодействието между вътрешните "часовници" и графиците на хранене, както и за влиянието върху общото здраве на организма.

диета
iStock/Getty Images

С проучване, чиито резултати са публикувани в сп. "Сайънс", екип под ръководството на д-р Мичъл Лазар, професор по диабет и метаболитни заболявания и директор на института за диабет, затлъстяване и метаболизъм в университета, хвърля светлина по темата.

"Вътрешните часовници в мозъка синхронизират часовниците на периферните тъкани и нестройността на тази система се свързва с метаболитната дисфункция", казва д-р Лазар.

"Как обаче околната среда и генетичните фактори контролират часовниците на периферните тъкани и дали съществува комуникация между часовниците на различните видове клетки до голяма степен е неизвестно".

диета
iStock/Getty Images

Екипът на д-р Лазар създава нов модел, който целенасочено променя вътрешния часовник на хепатоцитите - основните чернодробни клетки. В резултат на това въздействие учените наблюдават натрупване на триглицериди в кръвта, които увеличават риска от сърдечни заболявания, диабет и сърдечни удари.

За изненада на учените се оказва, че при препрограмирането на вътрешния часовник на хепатоцитите, се нарушава метаболизма и на други видове клетки в черния дроб.

Изследователите установяват, че и часовете на хранене, и синхронизирането на вътрешния часовник на черния дроб променят ритъма на метаболизма.

диета
iStock/Getty Images