"Използвахме нов алгоритъм, за да предскажем стареенето на мозъка след ужасни събития“, заяви ръководителят на изследването Шон Хатън от Калифорнийския университет в Сан Диего. „Констатирахме, че всяко негативно събитие ускорява стареенето на мозъка с около 4 месеца".
5 „стряскащи“ графики, които ни показват колко кратък е животът
Това означава, че ако си имал лошия късмет да преживееш две подобни събития, мозъкът ти ще е с 8 месеца по-стар.

Топ 20 на най-нездравословните навици
Други изследвания установиха, че стресиращите събития могат да ускорят скъсяването на теломерите. Според д-р Даниъл Кофър от университета на Северна Каролина в Чапъл хил, стресиращите събития могат да предизвикат възпаления, които да ускорят стареенето.

Стресиращите събития могат да предизвикат възпаления, които да ускорят стареенето
ThinkStock/Getty Images
Травмиращите събития състаряват мозъка
"Когато реагират негативно към стресиращо събитие, хората често не се хранят и не спят добре и това има своето отражение върху мозъците им", отбеляза той.
Изследването обхванало над 350 ветерани на средна възраст 62 години, които отбили военната си служба между 1965 и 1975 г. Около 80 на сто от тях никога не са били на бойното поле.
Диетата на викингите е най-полезна за мозъка
Участниците били интервюирани за "съдбоносни събития", които включват смърт на член на семейството или приятел, развод, раздяла, финансови и сериозни здравословни проблеми. Били им зададени също въпроси, за да се определи социалноикономическият им статус.

Цитрусовите плодове предпазват мозъка от увреждания
След това учените включили получената информация в своя алгоритъм, за да прогнозират стареенето на мозъка. Алгоритъмът взел под внимание също фактори, които са свързани с ускорено стареене, като например риск от сърдечни болести, употреба на алкохол, етническа принадлежност.
Резултатите от изследването са публикувани в Neurobiology of Aging.
За още любопитни новини и снимки харесайте страницата ни във Facebook тук