/ ThinkStock/Getty Images

Изданието La Brújula Verde съобщи, че при разкопки в Пражкия замък е открита най-старата шушулка ванилия в Европа.

Мезоамериканските култури като маите и ацтеките са използвали ванилия в продължение на векове, но шушулките стават достояние на европейците едва след испанското завладяване на Мексико през 1521 г.

Химическият анализ потвърждава съществуването на изсушена шушулка ванилия в депо за отпадъци във Владиславската зала на замъка. Радиовъглеродното датиране показва, че тя е била поставена там между 1513 и 1666 г. Периодът съвпада с управлението на императора на Свещената римска империя Рудолф II. Това е най-ранният известен пример за присъствието на растението на континента.

През XVI в. повечето търговски пътища са били доминирани от португалците или испанците, така че не е известно как шушулката ванилия се е озовала толкова навътре в сушата.

Известно е, че Рудолф II е бил страстен колекционер на предмети, така че е възможно дворът му да се е сдобил с нея непряко чрез търговци, работещи между Испания, Италия и териториите на Свещената римска империя. Това предполага, че монархът е бил способен да внася продукти от Северна и Южна Америка по по-малко известни пътища.

Възможно е ванилията да е била част от алхимични експерименти, тъй като се е смятала за рядка и ценна съставка, може би използвана при приготвянето на тоници или парфюми.

БГНЕС