Жените, които по време на бременността си спазват строги диети, рискуват здравето на децата си, които могат да се родят с дефекти, посочи едно от най-новите британски проучвания.
Британски изследователи достигнали до извода, че бременните майки, които се подлагат на диети, могат да повлияят негативно на гените на неродените им деца и увеличават риска отрочетата им да се родят с недъзи като сърдечна недостатъчност. "Нашето откритие има много голямо значение, тъй като ние сме първите, които успяха да докажат, че гените взаимодействия влияят на развитието на ембрионите в утробите на майките", заяви ръководителят на проучването Джейми Бентам от центъра за генетика към Оксфордския университет „Уелкъм Тръст Сентър". „Наясно сме, че диетите и грешното подреждане на гените могат да попречат на развитието на децата, но в случая сме свидетели на много по-голям риск за недъзи и други тежки проблеми. Развълнувани сме от наученото, тъй като предполагаме, че с резултатите от нашия труд ще можем да предотвратяваме сърдечните болести, породени от майчините диети", се казва в комюникето на британските учени, отбелязва още БГНЕС.
Сърдечните дефекти са най-често срещаните болести по рождение в света, за които предишни изследвания посочваха, че боледуващите от сърдечна недостатъчност бебета са най-вече деца на диабетици или затлъстели родители.