Второ място по ръст на икономиката в Азия след Китай. Над 8 процента повече брутен вътрешен продукт през 2007 година в сравнения с предишната, като така се запазва трайната тенденция от 15 години насам за ръст над 7 процента. Почти половината от брутния вътрешен продукт от чужди инвестиции, като преките за миналата година са над 20 милиарда щатски долара. Офиси на световни фирми като „Шел”, „Тотал”, „Даймлел Крайслер”, „Сименс”, „Алкател”. Износ за 48 милиарда долара през 2007 година. Първо място в света по износ на черен пипер. Второ място по износ на ориз след Тайланд. Трето място по износ на кафе. Съперник на Китай при износа на облекло и текстил. Трето място по добив и експорт на суров петрол в Югоизточна Азия. 300 фабрики за преработка на морска храна и впечатляващ износ за Европа и Америка. Почти 350 милиона долара инвестиции в чужбина. Над три милиона чуждестранни туристи.
Защо в тази държава, която мнозина считат за поредното икономическо чудо и сравняват с азиатските тигри, дракони и други символи на мощ и просперитет, мнозина от гражданите искат да отидат да работят в чужбина, включително и в България?
За отговора на този въпрос посетителят на Виетнам започва да се досеща още на летището във Франкфурт в овехтелия и зацапан „Боинг 777” на виетнамските авиолинии, който ще го отведе в Ханой. След кацането в над три милионната столица първото впечатление по пътя от аерогарата към центъра е потискащо заради олюпените бедни сгради; очукания път с хилядите мотори, на които често се возят заедно майката, бащата и детето и сред които се губят малкото и стари леки автомобили; повсеместната мръсотия и неподреденост; насядалите право на земята гости на импровизирани ресторанти и кафенета; разпръстаните гробове сред нивите с ориз, който – освен на второ място по износ в света – е и от най-некачествените в света, тъй като често до 25 процента от оризовите зърна се оказват счупени ... На този фон дори големите складове близо до летището на мощни компании като „Панасоник” и „Ямаха”, които са острови на чистота и ред сред хаоса, не могат да променят първото впечатление. То не се изменя драстично и с влизането в центъра на Ханой, въпреки няколкото красиви сгради, като тази на операта, построена от французите като копие на парижката „Опера Гарние” по време на колонизацията, продължила почти сто години от средата на 19 до средата на 20 век. Напротив, тягостното усещане се засилва при вида на по-новите правоъгълни безвкусни архитектурни творения, добавили се през годините на виетнамо-съветската дружба след обединението на северната комунистическа и южната прозападна част на Виетнам през 1975 година.
Повече от 30 години след края на последователните войни в средата на миналия век срещу японци, французи, американци и китайци Виетнам продължава да носи отпечатъка от тях. Статистиките за икономически бум след поемането през 1986 година от доминиращата комунистическа партия в страната на курса „Дой Мъй” – „Обновление”, както наричат тук местния вариант на съветската перестройка, не могат да скрият очевидния факт, че виетнамците живеят изключително бедно и трудно. За това може да се съди по абсурдно ниските цени за дошлия от Запад човек, които са по-изгодни даже от последната по доходи в Европейския съюз България. За 13 хиляди донги, които са 1 щатски долар, можеш да се нахраниш в ресторант на улицата, ако не те е страх от амебата, която вирее във водата в бидоните, в които мият съдовете, преди да ги поднесат с храна почти на земята; да купиш подарък местен сувенир като триъгълната виетнамска сламена шапка; да пътуваш в центъра с такси - кола, мотор или велорикша; да си платиш билетите за три-четири забележителности като Пагодата на единия стълб на будистите зад мавзолея на комунистическия лидер Хо Ши Мин, или Храма на литературата, посветен на Конфуций, където през 10 век е отворен първия виетнамски университет веднага след прогонването на китайците, владели тези земи почти хилядолетие.
Един щатски долар продължава да бъде голяма сума за почти една десета от 85-те милиона виетнамци, живеещи на територия три пъти по-голяма от българската. Разбира се, привържениците на виетнамското икономическо чудо бързат да уточнят, че през 1990 година с един долар е живеело повече от половината от населението на страната. Хора, които са били и по-рано във Виетнам, с удивление коментират новопоявилите се светофари с таймери като софийските; моторите, които са заместили разпространените до преди няколко години велосипеди; момичетата на моторите с токчета, къси поли и голи лакти, които умело се провират наред с мъжете по кръстовищата, на които никой не спира, спазвайки работещото правило да се движиш непрекъснато с еднаква скорост и траектория, така че да бъдеш предвидим за останалите участници в движението и така като по чудо да не видиш два дни нито една катастрофа, въпреки лудницата по улиците. Онези, които могат да сравняват днешен Ханой със спомените си от преди десет години, са категорични, че промяната е удивителна.
Но тя не е достатъчна да спре милиони млади виетнамци да търсят бъдеще в чужбина, където да печелят по-добре и да живеят в по-нормални условия. Защото – въпреки всички суперлативи за икономическото развитие, основано на разрешеното от управляващите комунисти пазарно стопанство с частна собственост и чужди инвестиции – Виетнам остава страна с политическа и обществена уредба, която не я нарежда сред свободните държави на земята. Опитите за създаване на опозиционна партия през 1990 година завършват с арести. Медиите са контролирани от държавата. Поклоненията пред мавзолея на Хо Ши Мин надхвърлят демократичното разбиране за уважение на приноса му за основаването на независимата виетнамска република след края на Втората световна война и капитулацията на окупаторите от Япония, както и за победите в изтощителните войни срещу Франция и Съединените щати, втората от които чичо Хо – както го наричат галено виетнамците – всъщност не дочаква.
Затова половин милион виетнамци работят в чужбина, като само през миналата година броят им е нарастнал с нови 75 хиляди. Главните дестинации сред четиридесетината държави, дали работа на виетнамци, са Япония, Корея, Тайланд, Малайзия и Близкия изток. През последните 16 години 23 милиарда щатски долара са били преведени от работещи в чужбина виетнамци в родината, като само за 2006 година сумата е почти 4 милиарда и половина долара. Работната сила във Виетнам е млада и наброява около 43 милиона души, като всяка година още близо милион и половина работници излизат на пазара на труда и голяма част от тях с радост биха заминали за чужбина, включително и за България, която – както и останалата част от Европейския съюз – започва да се задъхва под старостта, плод на демографската криза.
Именно общата европейска политика, обаче, не позволява сепаративни преговори, които да върнат виетнамците от преди 1990 година, когато по силата на междуправителствена спогодба от 1980 г. за 10 години в България са работили близо 35 хиляди виетнамски работници и са получили висше образование около 5 хиляди виетнамски студенти. Тогава по време на договореното ускорено завръщане на виетнамските работници през 1991 година министър на заетостта и социалните грижи отново е Емилия Масларова, която сега възстановява връзките с Виетнам в областта на пазара на труда. За това настоява бизнесът, който иска да има уредени условия, при които да наема виетнамци, когато българи или други граждани на държави от европейския съюз не искат да вършат някаква работа – като зидари и електрозаварчици в строителството, обслужващ персонал в туризма, шивачи в текстилната промишленост и други подобни дейности, които виетнамци са готови да вършат по-евтино. Затова през тази година вече има искания за разрешение за работа от чужденци по общия ред (при липса на кандидати – българи или граждани на други държави от евросъюза и след получаване на разрешение от Агенцията по заетостта) от „Оргахим” – Русе за 29 зидари и от „Русенска корабостроителница” за 32 електрозаварчици от Виетнам наред с вече полученото разрешение от един виетнамски специалист за поддръжка на линия за производство на соеви сосове и азиатски спагети.
Така се оказва, че интересът на някои български работодатели и на много млади виетнамци съвпада и двете държави се налага да възстановят сътрудничеството, за да решават неминуемите проблеми, свързани с трудовите и осигурителните отношения при работа на чужденци в друга държава. Това е причината и министърът на труда и социалната политика Емилия Масларова да бъде в Ханой, където във вторник се очаква да бъде подписан документ за сътрудничество между българското и виетнамското трудово и социално министерство.
Разбира се, няколко стотин или хиляди гастербайтери в България съвсем няма да решат проблема с търсещите препитание извън родината виетнамци. Този проблем ще намери решение когато виетнамската държава успее да откъсне съществуването на своите граждани от сравненията с бедността в Индия и го превърне в такова, каквото има в няколко проспериращи и с висок стандарт на живот големи градове на Китай.
С други думи – когато виетнамската част от Индокитай, каквото е географското название на този полуостров в Югоизточна Азия, заприлича повече на Китай, отколкото на Индия.
6 часа
Баща е осъден на 20 години затвор във Франция, организирал изнасилвания на дъщеря си
Френското правосъдие осъди на 20 години затвор 38-годишен мъж, който редовно изнасилвал ...
8 часа
Борисов благодари на Урсула фон дер Лайен, Виктор Орбан и Карл Нехамер за Шенген
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов благодари на председателя на Европейската комисия (ЕК) ...
9 часа
Обявен за издирване е мъж на 77 години от Ямбол
Районното управление (РУ) на полицията в Ямбол издирва Стоян Танев Бинев на 77 години, ...
9 часа
Зеленски: Украйна разработва средства за противовъздушна отбрана
Украинският президент Володимир Зеленски заяви днес, че страната му разработва нови ...
10 часа
Орбан призова Запада да приема сериозно заплахите на Русия
Премиерът Виктор Орбан, който остава близък до Кремъл въпреки войната в Украйна, призова ...
ohnamama.bg
Синдром на средното дете - какво значи това?
Средните деца често са подценяваният член на семейството. Популярната култура ги представя, ...
10 часа
Сняг в цяла Сърбия, 10 хиляди жители останаха без ток
Поради осезаемото захлаждане в цяла Сърбия дъждът премина в сняг в следобедните часове ...
11 часа
Застреляха 60-годишен мъж в Макдоналдс в Париж
77-годишен мъж нахлу в клон на американската верига за бързо хранене „Макдоналдс“ ...
11 часа
Слави Трифонов: Това, което се случва в момента в българския парламент е отвратително
"Това, което се случва в момента в българския Парламент е отвратително и ми действа ...
12 часа
Задържаха трима мъже, препречили пътя на кола и откраднали чантата на шофьора със 120 хил. лв.
Трима мъже са задържани за нападение и грабеж на голяма сума пари.
На 20 ноември около ...
12 часа
Правителството одобри допълнителни 125 млн. лв. в подкрепа на земеделските производители
Правителството прие Постановление за одобряване на допълнителни 125 млн. лв. по бюджета ...
12 часа
Британец призна, че е подпалил свързан с Украйна търговски обект по поръчка на чуждо разузнаване
Британец призна днес, че е подпалил свързан с Украйна търговски обект в Лондон, за ...
12 часа
Министър Кондева обяви кога новата сграда на областната болница в Ямбол ще заработи
Новата сграда на областната болница в Ямбол ще заработи най-рано през следващото лято, ...
12 часа
Кметът на Минерални бани остава под домашен арест
Кметът на Минерални бани Мюмюн Искендер и общинският служител Байрям Иляз остават ...
12 часа
Непридружени деца мигранти продължават да пресичат границата на САЩ въпреки рисковете
Пътуването до САЩ е опасно и плашещо за всеки мигрант, но носи още по-големи рискове ...
12 часа
Украйна: Контролираме 800 кв. км в руската област Курск
Украинската армия контролира 800 кв. км от руския граничен регион Курск, съобщи източник ...
13 часа
Четирима войници на ООН бяха ранени при ракетен удар в Ливан
Четирима италиански военнослужещи са били леко ранени при удар по щаб на Временните ...
13 часа
Издирват мъж, взел забравени 300 лв. от банкомат в Пловдив
Криминалисти от пловдивското Четвърто районно управление издирват мъж, взел забравени ...
13 часа
Оставиха в ареста четиримата лихвари, задържани за изнудвания в София
Четирима души са задържани за участие в организирана престъпна група и изнудване след ...
13 часа
Пожар избухна в къща до „Орлов мост“ в столицата (СНИМКИ)
Пожар избухна в центъра на София.
Гори покрив на къща ...
13 часа
Кабул пред водна криза: Жителите се редят с часове на опашки
Жителите на Кабул са изправени пред сериозен недостиг на вода, често чакайки с часове ...
13 часа
Кметът на Шумен сезира прокуратурата заради водната криза
Сигнал до Окръжната прокуратура заради проблемите с водата в Шумен и близките села ...
13 часа
Шолц: Използването на новата руска ракета срещу Украйна е „ужасна ескалация“
Германският канцлер Олаф Шолц нарече използването от страна на Русия на нова експериментална ...
13 часа
Несебър вече има изготвена визия, пътна карта и чернова на План за опазване и управление
Министърът на културата Найден Тодоров се запозна с актуалното състояние на „Старинен ...
13 часа
Важно за шофьорите: Предлагат промени в регистрацията на коли
Заради забавяне в административните услуги по регистриране на автомобилите, се предлагат ...
13 часа
Все повече жени у нас се подлагат на забременяване с донорска яйцеклетка
Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка ...
13 часа
Израел отново нанесе въздушни удари по южните предградия на Бейрут
Израел за втори път днес нанесе въздушни удари по южните предградия на Бейрут - район, ...
13 часа
Откриха опасен предмет в багажа на пътник на лондонското летище „Гетуик“ (ВИДЕО)
Британската полиция изпрати екип за обезвреждане на взривни устройства на лондонското ...
14 часа
Айфеловата кула затвори заради обилния снеговалеж във Франция (ВИДЕО)
Обилен снеговалеж в Западна Европа доведе до проблеми с движението по пътищата и се ...
14 часа
Шефът на Bluesky обърка възрастовата граница за потребителите
Главният изпълнителен директор на социалната мрежа Bluesky, Джей Грабър, направи грешка ...
14 часа
Акция в подкрепа на самотна майка, чието жилището изгоря при пожар в Търговище
В Търговище подемат акция в подкрепа на самотна майка - Стилияна Стефанова, жилището ...
14 часа
14-годишното момче, заподозряно в убийство на свой връстник в Тирана, остава в ареста
Съд в Тирана определи днес мярката задържане под стража за 14-годишно момче, заподозряно ...
14 часа
Птиците в града имат нужда през зимата да ги храним
Навън застудя и е време да се погрижим за дивите птици в града, като им предоставим ...
14 часа
Русия е превзела още едно село в Източна Украйна
Руските въоръжени сили са поели контрол над село Новодмитровка (Новодмитривка на украински) ...
14 часа
Димитър Маринов вдъхнови младежи в Бургас и ще представи за първи път книгата си (СНИМКИ)
Известният актьор Димитър Маринов, който е първият българин носител на “Оскар”, гостува ...
14 часа
Британската полиция унищожи подозрителен пакет до посолството на САЩ
Британската полиция унищожи днес с контролиран взрив подозрителен пакет, намерен ...
14 часа
Ужасяваща прогноза: 30 млн. души може да загинат до 2100 г. заради климатичната криза
Изследователи от Института по химия „Макс Планк“ предупредиха, че до 2100 г. 30 милиона ...
14 часа
Какво знаем за ракетата „Орешник“, която порази Днипро (ВИДЕО)
Главното управление на разузнаването (ГУР) на Украйна обяви днес, че руската хиперзвукова ...
15 часа
Прокуратурата поиска постоянен арест за мъжа, намушкал приятелката си в Бургас
Прокуратурата поиска постоянен арест за мъжа, намушкал приятелката си в Бургас.
Нападението ...
15 часа
По 18 часа чакат камиони, за да преминат „Дунав Мост“ при Русе
Шофьори на камиони изчакват по 18 часа да минат Граничния контролно-пропускателен пункт ...
15 часа
Шестима чуждестранни туристи загинаха от отравяне с фалшив алкохол в Лаос
Втора австралийска тийнейджърка стана жертва на предполагаемо отравяне с метанол ...