В столицата на смъртните случаи от наркотици в Европа политиците настояват за нови правомощия, за да спрат вълната на разпространение.
Смъртните случаи на свръхдоза в Шотландия хвърлят тъмен облак върху дебата за независимостта.
Средно поне веднъж месечно в малкото шотландско графство Файф се налага ампутация на крака на пристрастен към хероина или други наркотици - резултат от инжектиране на незаконно вещество директно в слабините.
Двойка, поръчала дрехи онлайн, получи екстази за половин милион
"[Слабините] са много трудно място за безопасно и чисто инжектиране", обяснява Гарет Балмър, който ръководи услугите за намаляване на вредите във Файф за благотворителната организация за борба с наркоманиите With You.
"Ако бъдат оставени сами на себе си, те могат да получат тежки бактериални инфекции на меките тъкани, които могат да завършат с ампутация. Те си правят инжекции в слабините всеки ден и си причиняват много и различни увреждания".
Този пример е един от многото мрачни - и според активистите на кампанията ненужни - странични продукти на разрастващата се криза с наркотиците в Шотландия.
Файф едва ли е най-засегнатата област - тя е в долните класации на мрачната графика на смъртните случаи, причинени от наркотици в Шотландия, и изостава далеч зад епицентровете на кризата - Глазгоу и Дънди. В Глазгоу активисти на кампанията и други благотворителни организации разказват подобни истории за наркомани, които рискуват живота си, като споделят игли в пустошта или си инжектират в алеи, пълни с плъхове.
Според новите годишни данни, публикувани в четвъртък, през 2021 г. в Шотландия 1330 души са загубили живота си поради злоупотреба с наркотици. Това означава, че Шотландия запазва нежеланата титла на европейска столица на смъртността от наркотици, като смъртността е почти четири пъти по-висока от тази в най-близкия й конкурент - Норвегия.
Новата цифра е почти идентична с тази от предходната година, когато в Шотландия бяха регистрирани рекордните за всички времена 1339 смъртни случая. Това е седмата поредна рекордна годишна цифра.
Смъртността в Шотландия също така е около 3,7 пъти по-висока от тази в Обединеното кралство като цяло, което експертите обясняват с комбинацията от лишения, незначителни различия в здравеопазването и по-голямото разпространение на групата на бензодиазепините.
Яхта се удари край бреговете на Западна Австралия, намериха в нея 1 тон наркотици
"Всеки смъртен случай, причинен от наркотици, е загуба на човек, който е бил обичан и ценен. Така че, макар да е добре дошло, че смъртните случаи през 2021 г. са малко по-малко в сравнение с предходната година - и че ежегодното нарастване от 2013 г. насам е спряло - ние знаем, че има да се направи още много, за да се справим с тази неприемлива криза", заяви в Туитър шотландският първи министър Никола Стърджън в отговор на данните от четвъртък.
Лидерът на шотландските тори Дъглас Рос неведнъж е критикувал Стърджън за справянето ѝ с кризата, а в четвъртък определи използването на думата "добре дошла" като "срамно политическо извъртане", като се има предвид, че са починали само девет души по-малко в сравнение с предходната година.
Други депутати от опозицията поставят под въпрос решението ѝ да посвети толкова много време и енергия на правителството за подготовката на втори референдум за независимост - нещо, което Уестминстър вече изключи - вместо да се съсредоточи върху социалните и икономическите проблеми на Шотландия. Всъщност самата Стърджън, която оглавява подкрепящата независимостта Шотландска национална партия, призна през 2020 г., че нейното правителство е "отклонило погледа си от топката".
Въпреки това участниците в кампанията предпазливо приветстват засиленото внимание в последно време. През януари 2021 г. беше отпуснато допълнително финансиране в размер на 250 млн. паунда за справяне с проблема през следващите пет години. Назначението на Стърджън за министър, отговарящ единствено за политиката в областта на наркотиците, предизвика похвали. Въпреки това смъртните случаи продължават.
Една от предложените интервенции е въвеждането на стаи за консумация на наркотици, известни още като помещения за контролирана консумация или центрове за превенция на свръхдози. В такива помещения на употребяващите се разрешава да си инжектират собствени наркотици - или наркотици, законно предоставени от здравни работници - в чиста среда и под наблюдение.
Шотландското правителство смята, че подобни съоръжения биха намалили драстично неимоверно високите нива на смъртност и ампутации. Те и други поддръжници твърдят, че стаите за консумация премахват много от непосредствените рискове за здравето, свързани с инжектирането на наркотици, и биха предотвратили смъртоносни свръхдози. Противниците твърдят, че те могат да насърчат приемането на наркотици, което иначе не би се случило.
"Хората не умират в тези помещения. Ако някой получи свръхдоза в тази услуга, ще има квалифициран или подходящо обучен персонал, който да се справи с тази ситуация", казва Кирстен Хорсбург, оперативен директор на Шотландския форум по наркотиците.
Скандал в Англия: Звезда от Висшата лига бил на кокаин, довечера разкриват името му
Според Балмър от благотворителната организация With You рискът от ампутация също може да бъде намален значително, тъй като здравните специалисти показват на потребителите по-безопасни части от тялото им за инжектиране на наркотиците.
Но децентрализираното шотландско правителство се сблъсква с границите на правомощията си, тъй като Уестминстър отказва да облекчи закона, който не позволява на Шотландия незабавно да създаде стаи за консумация.
Правителството на Стърджън всъщност разполага с конкретни правомощия за въвеждане на мерки за намеса при употребата на наркотици, тъй като цялата здравна политика е делегирана на Шотландия. Правителството на Уестминстър обаче твърди, че създаването на помещения за консумация би нарушило съществуващото законодателство, и по-конкретно Закона за злоупотребата с наркотици - законодателен акт, който е запазен за Обединеното кралство.
От това следва, че всеки шотландец, който работи в помещение за консумация или го използва, може да бъде арестуван и подведен под отговорност.
"Нямаме планове да въвеждаме стаи за консумация на наркотици и всеки, който ги управлява, би извършил редица престъпления, включително притежание на контролиран наркотик и участие в доставката на контролиран наркотик", заяви говорител на Министерството на вътрешните работи на Обединеното кралство.
Тъй като подобна реформа едва ли ще бъде осъществена, независимо кой ще наследи Борис Джонсън на поста министър-председател на Обединеното кралство, шотландското правителство се надява да реши въпроса при свои собствени условия.
След подробна работа по предложената пилотна стая за консумация в Глазгоу шотландското правителство поиска от своя главен юрист да прецени дали има право да продължи без съгласието на Уестминстър.
Законопроектът, внесен от шотландския лейбърист Пол Суини, в който се призовава за създаването на такива помещения, вече е на етап консултации. Всъщност всички основни политически партии в Шотландия подкрепят въвеждането на стаи за консумация, като дори шотландските тори се противопоставят на колегите си от Уестминстър, като посочват, че няма да се противопоставят на законовото предложение.
Доказателствата от чужбина в полза на стаите за консумация стават все по-силни, като редица проучвания сочат, че съоръженията намаляват риска от свръхдоза и могат да имат други социални ползи.
Такива услуги съществуват под легална форма в поне 13 държави по света, включително в Германия и части от САЩ. не са известни случаи на фатално предозиране в стая за консумация.
"В различни части на света има услуги, които се предоставят много внимателно, финансират се от държавата и в резултат на това имат наистина положителни резултати", казва активистът Дейвид Бадкок, който ръководи благотворителната организация Drug Science, занимаваща се с реформи в областта на наркотиците.
"Това, което знаем, че не води до увеличаване на употребата на наркотици", добави той. "Няма доказателства, които да сочат, че това е така."
Неочаквано шотландските привърженици дори имат практически пример, който могат да посочат като доказателство за вероятния успех на схемата.
Разочарован от бездействието на правителствата както в Единбург, така и в Уестминстър, един от участниците в кампанията и бивш хероинов наркоман взе нещата в свои ръце по време коронавируса през 2020 г. и създаде свой собствен център за превенция на свръхдози в Глазгоу.
В продължение на 10 месеца Питър Крикант ръководи операция от фургон втора употреба, която позволява на употребяващите наркотици в Глазгоуг да си инжектират наркотици в чиста среда под наблюдение. В импровизираното съоръжение се правеха средно по около 30 инжекции на ден.
"Това беше политическо изявление за истинска реформа", казва Крикант, който предварително е вярвал, че стая за консумация може да бъде създадена законно без промяна в закона от страна на Уестминстър.
Оказа се, че е частично прав. С изключение на известен надзор от страна на полицейски служители и едно обвинение за възпрепятстване, което по-късно е оттеглено, законът до голяма степен оставя Крикант на мира.
"Всичко, което шотландското правителство може да направи, се обявява за проблем на Уестминстър или се твърди, че "Уестминстър няма да ни позволи да направим това", казва той. "Искам да кажа, какво ще направи Англия - ще изпрати танковете?"
Проучване на Каледонския университет в Глазгоу стига до заключението, че несанкционираното съоръжение на Крикант показва, че е възможно да се извършва такава услуга, без да бъде закрита от полицията.
Шотландското правителство се надява, че сега неговият висш служител в областта на правото ще одобри предложението за пилотен проект в Глазгоу, особено след като миналата година той обяви, че полицията не трябва повече да преследва хора, хванати в притежание на наркотици от клас А.
Междувременно, тъй като другите мерки не успяват да намалят трайно високата смъртност в Шотландия, активисти като Крикант се чувстват принудени да предприемат отчаяни мерки.
Всеки експерт, интервюиран за тази статия, споменава ужасяващите рискове, свързани с тези, които си инжектират наркотици на улицата, от инфекции, водещи до ампутация, до разпространение на кръвнопреносими болести като ХИВ чрез изхвърлени игли и много по-голяма вероятност от фатална свръхдоза.
"Имаше един млад човек, 20-годишна жена, която прекали с дозата два пъти, но беше запазена жива. Сега тя се занимава с лечение, справя се много добре и е здрава", казва Крикант. "Тя потенциално можеше да не е тук, ако не беше в центъра, който ръководехме", казва той.