Най-търсеният от Русия терорист, 41-годишният чеченски лидер Шамил Басаев, е мъртъв, след като от десет години насам буквално хиляди служители на руските специални служби се опитваха да му устроят капан. Дейността му като чеченски командир от началото на 90-е години на миналия век насам често се описва и като открита подигравка с Кремъл, който е оценил главата му на 10 милиона долара, отбелязва Франс прес.
Басаев е роден през 1965 г. в планинското село Ведено. Той носи името на имам Шамил, войнстващият молла, който застава начело на въстанието на планинските племена срещу царска Русия в началото на миналия век. Въпреки светското си образование Басаев е фанатично предан на исляма, който до голяма степен определя и политическите му възгледи.
През 1991 г. Басаев отвлече руски самолет и го принуди да кацне в Анкара. Следващата година той бе начело на група чеченски бойци, които помогнаха на абхазките сепаратисти да прогонят грузинските части от размирния район, предаде Би Би Си.
По това време Басаев вече бе основна индивидуална мишена на Москва. Но и Москва вече си беше спечелила впечатляващ враг. След нахлуването на руски войски в Чечения в края на 1994 г. Басаев се прояви като един от основните командири на чеченската съпротива.
През 1995 г. при руско въздушно нападение загиват 11 негови близки помощници, но той оцелява на косъм. По-късно, през 1999 г., Басаев заявява в интервю за Би Би Си: "Русия е последната империя в света. Тя е изградена върху кръв". За него и обикновените руснаци са "легитимна мишена". "Ние водим война. Руснаците плащат данъци за тази война, изпращат войници, техните свещеници ги ръсят със светена вода. Как може да са невинни? Руснаците са съучастници в тази война. Разликата е само, че не всички носят оръжие", говори с присъщия си напевен маниер Басаев в телевизионно интервю за британския телевизионен канал "Чанъл Фор" през февруари 2005 г.
Усещането за подигравка с Москва се подсилва и от факта, че журналисти успяват лесно да го намерят, дори извън територията на Чечения, и да вземат интервю. Басаев си позволява да пътува почти открито на руска територия, като явно разчита на подкупни представители на местните органи на реда. Никой не се съмнява, че в продължение на близо 15 години Басаев успява да се измъкне невредим от преследвачите си с помощта на подкупни руски офицери от милицията, армията и специалните части.
За кратко през 1996 г. Басаев се увлече по идеята да стане политик, но бързо се отказа от това непривично за него поприще. По-умереният от него бивш съветски офицер Аслан Масхадов го изпревари в президентските избори в Чечения и малко след това се отдръпна от бившия си съратник Басаев заради екстремистките му методи. За кратко Басаев бе и министър-председател на мимолетно просъществувалата Чеченска република Ичкерия през 1999 г.
Негов "специалитет" са зрелищните операции с вземане на стотици заложници в Москва, Беслан, Будьоновск и Грозни. Всяка една от тези операции завърши със смъртта на похитителите и със стотици загинали сред отвлечените.
Друг негов специалитет са "черните вдовици" - млади чеченски жени, загубили близки във войната в Чечения и посветили остатъка от живота си на отмъщение. Бойното кръщение на "черните вдовици" бе на 5 юли 2003 г., когато две момичета се взривиха сред публиката на рок концерт в Москва. "Черните вдовици" бяха и сред нападателите на театъра в руската столица.
Басаев бе мозъкът зад серията от атентати в съседна Ингушетия през 2004 г., при които загинаха над сто души. За него организирането на атентати е "евтина работа". Той твърди, че с няколко хиляди долара е успял да организира обсадата на училището в Беслан, два самолетни атентата и вземането на заложници в московски театър.
Източници, цитирани от Франс прес, го описват като "необикновен командир, безстрашен и безпощаден, дори психопат". Тези негови качества го превърнаха в култова фигура сред най-радикалните чеченски екстремисти и сред ислямистките групировки по света. Смята се, че именно от тях Басаев получава поне част от средства, използвани за финансиране на терористичната му дейност. Твърди се, че Басаев е бил свързан по някакъв начин и с Ал Каида, но досега никой не е намерил доказателства за това. В интервю за Би Би Си миналия септември Басаев открито заяви, че никога не би отхвърлил предложение на Осама бин Ладен за помощ и подкрепа. / БТА /