Ако в общоевропейско допитване гражданите на ЕС бъдат запитани дали България е член на ЕС, голям процент от участниците ще отговорят: "Не мога да преценя". Всъщност това би бил и най-верният отговор, смята А. Пунчева.
България не е в Европа щом високопоставен политик, философ по образование, получава шестцифрен хонорар в евро като консултант по проект за хидровъзел. Още след първия транш от сериозната сума е трябвало да се регистрира по ДДС, но понеже не го сторил близо година, днес държавата го глоби с 500 лева (250 евро). До този момент, въпреки искането на Върховния административен съд, завел дело за конфликт на интереси, не са предоставени документи за квалификацията му в областта; доклади за свършената работа от "Института по строителство и минно дело" АД, ползвал скъпите услуги, както и много документи около строителството на хидровъзела и процедурите за подбор на подизпълнители.
Строги към дреболиите, меки към безобразията
Досега - нищо. А да, специалистът бе глобен за системните си отсъствия от работата на настоящия парламент общо със сума над 27 000 лева. Всеки път, когато се постави въпросът за произхода на разните му палати и сараи, доходи и каквото и да било, се вади едно и също асо - не закачайте гаранта на етническия мир в страната. И нейните мирни граждани, които по отношение на гражданските си права са храбри само на маса, веднага се свиват уплашени.
А и защото добре виждат, че властта, както и по времето на Живков, е безкомпромисно строга към мижавите данъчни нарушения и корупцията до 1000 лева и страшно мека и ларж към истинските безобразия.
Държава, в която това е възможно и минава, няма как да е страна от Европейския съюз. Въпреки привидностите. Не може да отговаря на европейските стандарти държава, в която, според актуално изследване, минималната работна заплата е малко по-висока от тази в Индия и доста по-ниска от тази в Турция.
"Минималната работна заплата, освен бюджетни и икономически стойности, има и социални стойности. И не може, когато в момента минималната работна заплата е 240 лева, а прагът на бедността е 211 лева, и когато се направят удръжки от данъци и осигуровки, минималната работна заплата да бъде под прага на бедността." Това признава министърът на труда и социалната политика.
Според данните на Евростат България продължава да заема последното място по жизнен стандарт в ЕС. Европейското членство някак не приляга на държава, в чиято столица няма и един (цял) свестен тротоар, и в чийто център, след като сменят някакви тръби и разкопаят цялата улица, по цял месец не се мярка и един работник, за да довърши започнатото.
Ненужен флирт с Европа
През това време премиерът и неговите последователи в управлението на страната от телевизионния ефир режат ленти - на 14-километрови отсечки, и говорят красиво - като в онези социалистически прегледи, които имитираше Джони Пенков. И преди тях имаше началници, които говореха и се усмихваха, някои по 3 мандата. А през това време столицата ставаше все по-разнебитена, все по-неевропейска, само сергиите и архитектурните уродства се рояха.
Поредното заиграване с европейските стандарти - българските деца на училище от 5 години - като в цяла Европа! Дори на децата, чиито родители едва ги бяха вкарали в детските градини с опашки, молби и връзки, дори на тях им бе ясно, че няма места и ресурс за изпълнението на тази кампания. И тя в началото бе повсеместна, после стана поетапна, а накрая - до поискване. И така цяло лято - безсмислена врява. И репортажи, разбира се. Това е ненужен флирт с Европа и излишен стрес за хората в България. И освен това, кого лъжем? Тях ли, себе си ли? По-лошо... Децата си лъжем.