Джулиан Асанж,  загадъчният разбивач на тайни
Джулиан Асанж, загадъчният разбивач на тайни / снимки: Reuters

Джулиан Асанж, 39-годишният австралиец, който със своя сайт Wikileaks насочва медийните прожектори към скритите скандали на планетата, е тайнствена личност, която обгрижва сенчестите си територии с умението на експерт по съхраняване на тайни.

Основател и емблема на специализирания сайт за поверителни документи, Асанж трупа разкрития за събития от Ирак през Исландия до Кения, а напоследък направи най-големия си удар с документите за войната в Афганистан.

С публикуването на 77 000 поверителни документи на 23 юли, той предизвика медийна буря и залп от критики от Пентагона, който го обвини в безотговорност.

"Искаме три неща: да осигурим свобода на печата, да разкрием злоупотребите и да съхраним документите, които правят Историята", каза Асанж пред Франс прес в Стокхолм. Той накара ЦРУ да потръпне, спечели си славата на ловец на злоупотреби и апостол на прозрачността. Но остава загадъчен и отказва - може би от предпазливост - да оповести рождената си дата.

"Изправяме се срещу организации, които не се подчиняват на правилата. Изправяме се срещу разузнавателни агенции", казва той.

Джулиан Асанж  загадъчният разбивач на тайни
netinfo

Роден през 1971 - отказва да уточни кога - на остров Магнетик, в североизточна Австралия, Джулиан Асанж прекарва детството си в номадски живот и учи в 37 училища, както разказва пред австралийски медии.

Като тийнейджър в Мелбърн открива, че има дарба за компютърно пиратство. Но полицията го залавя и той успява да се измъкне с глоба, като признава вината си и дава клетва за примерно поведение.

Полицията така и не успява да установи дали е замесен в случая през октомври 1989 г., когато на мониторите в НАСА се появява надписът WANK (чикиджия) малко преди изстрелването на совалката Атлантис. 

"След това бях съветник по сигурността, основах една от първите компании за информационно обслужване в Австралия, бях консултант по технологии, разследващ журналист и съавтор на книга", изброява той.

Асанж основава Wikileaks през 2006 г. заедно с още десетина души - правозащитници и експерти по медии и технологии.  Висок, слаб, учтив, със заучено иронична усмивка, той мери всяка своя дума и прави малка пауза, преди да отговори. Речта му е ясна и напълно овладяна.

Уклончив е, не отговаря на въпроси откъде идва и къде отива, скача от столица в столица, живее у поддръжници или приятели на приятели.

След публикуването на поверителните документи за Афганистан е много дискретен. Подстригал е дългите си прошарени руси коси, заради които го сравнявали с ангел, не дава никакви телефонни номера, подозира, че Австралия е замразила една от банковите му сметки и смята, че го следят, откакто бил в Лондон в началото на август.  

Исландия и Швеция, където се радва на подкрепа и на благоприятни закони - са страните, където обича да ходи, обикаляйки света - от Лондон до Найроби, от Холандия до Калифорния.

В Рейкявик в началото на март работил по "Проект Б". Прекарал няколко седмици в къща с постоянно спуснати завеси. С няколко поддръжници на Wikileaks подготвил първата сензация: видеозапис, заснет от камера на военен хеликоптер на грешно действие на американската армия в Багдад през 2007 г. Според американското списание "Ню Йоркър" компютърният гений Асанж сам декриптирал видеозаписа, което според него било"умерено трудно".  Високо ерудиран, той се бори за нова журналистика. "Често ни питат: проверявате ли източниците си? Всъщност ние проверяваме документи. Обаждаме се и питаме: тези документи ваши ли са? Да, не или може би? Мисля, че това е доста по-високо изискване", отбелязва Асанж. (БТА)