В някои американски щати да си ученик си е същинско предизвикателство. Ако закъснеят за час или пък са облечени неподходящо, учениците може и да се озоват в съда, а оттам - в затвора. "На мода" е и изправителният труд...
Преди наказваше учителят, сега - полицията. Стотици училища в САЩ имат собствен полицейски патрул, който дава под съд дори и 6-годишни, ако се бият, ругаят или пушат. Едни плащат глоби, други отиват в затвора.
Една стъпка накриво и полицаят иде!
В своя протокол полицията говори за "смущаване на занятията". Ученичката Сара Бъстъментес, която беше арестувана в класната стая, тъй като се парфюмирала по време на урок, вижда нещата по-различно. Другите деца я обиждали, защото миришела.
"Аз съм особена. Другите не ме обичат", казва 12-годишната Сара, която според лекарите страда от липса на концентрация. "Говореха ми обидни неща. Взех парфюма и се напръсках. Тогава ми казаха: Махни го, такава отврат не сме мирисали... и учителят повика полиция", разказва ученичката.
Полицаят пристига моментално - той патрулира по цял ден из коридорите на училището. В стотици учебни заведения в САЩ униформени, въоръжени полицаи се грижат за реда в класната стая, в трапезарията и училищния двор. Сара е изключена от училище - обвинена е в нарушение на училищния закон и е привикана на съд.
Всеки ден в щата Тексас стотици ученици са принудени да се явяват пред съда, защото ругаели, държали се неприлично в автобуса или пък се биели в училищния двор. Деца биват арестувани дори заради "неподходящо" облекло или заради закъснение.
През 2010 година полицията в Тексас е арестувала почти 300 000 деца. Някои от тях все още не били навършили шест годинки. Едва от 6-годишна възраст нататък са предвидени глоби за така наречените "незначителни провинения". Други възможни наказания са безплатен труд в полза на обществото, но и затвор.
Ученическите лудории режат пътя към университета
Това, което навремето се уреждаше с учителски упрек или едно обаждане по телефона на родителите, днес може да доведе до престой в затвора или до вписване в ученическия бележник, което години по-късно може да лиши един млад човек от работа или място в университета.
Невинна лудория ли?
"Ние криминализирахме детското поведение", казва Кеди Симпкинс, адвокатка на 12-годишната Сара Бъстъментес. През 2011 година правителството на щата Тексас взе решение за промяна на закона, според която 10 и 11-годишните (в Тексас 10 години е вече възраст, подлежаща на наказателна отговорност) да не бъдат подвеждани под съдебна отговорност поради провинения в училище.
Жалбата за пълна отмяна на тази практика обаче бе отхвърлена. Междувременно се намеси дори правителството във Вашингтон, защото, по думите на правосъдния министър Ерик Холдър: "Това не може да продължава!"