Трябва да има повече камери в столицата, а общинската полиция да се развие. Това мнение изрази в предаването „Седмицата" на Дарик кандидатът на кмет на София, издигнат от БСП, Георги Кадиев. От думите му стана ясно, че и средствата от общинския бюджет, които се заделят за сигурност, трябва да се увеличат.
Камерите помагат в борбата с престъпността, категоричен бе Кадиев и даде пример с британската столица Лондон, където във всеки един момент хората биват снимани от четири камери по статистика. Той би предложил на общинския съвет да приеме наредба и да бъдат стимулирани магазини и частни собственици сами да слагат записващите устройства.
Общинската полиция също трябва да е приоритет и да се развие силно според него, като примерът му този път е от белгийската столица Брюксел, където тази полиция наброява 2500 души, а в София те са 110 човека. 20 на сто от белгийския бюджет отиват за сигурност, а в София по думите му по-малко от половин процент. Кадиев припомни, че столичният бюджет е 1,3 млрд. лв., от които 600 млн. лв. са капиталовите разходи.
Не повече от 25 процента от данъците на софиянци трябва да остават в столицата, а в момента този процент е 23 на сто, каза Кавиев. Най-несправедливият вариант за такса смет е според данъчната оценка, а най-справедливият - според количеството боклук, смята кандидатът за кмет на БСП. Компромисният вариант е според броя на хората в жилището, коментира той. Кадиев сподели, че готви нова апликационна форма за завода за боклука в столицата.
Той изтъкна, че градският транспорт е на голяма загуба, като допълни, че не иска билетът да поскъпва. Градският транспорт не може да се издържа сам и ако не е общинската субсидия, той ще загине, категоричен е Кадиев. Той цитира данни на транспорта, които според него са малко недостоверни, защото са „на око" и по тях на година се извършват 300 млн. пътувания, от които приходите са 100 млн. лв. Субсидията на общината е около 100 млн. лв. и за да се издържа столичният транспорт сам, билетът трябва да струва 2 лв., показват сметките му. Според Кадиев обаче е важно да се затегне контролът и системата да е такава, че таксуването да се извършва при качване в превозните средства. Той припомни, че иска безплатни карти за пенсионерите над 68 години, което по думите му струва около 6,5 млн. лв. на година и е сигурен, че това предвиждане в програмата му не е говорене „като на сватба".
Кадиев сподели, че е против концесионирането на транспортни линии в София, включително и на маршрутките.
Според него сред бездомните кучета трябва да се умъртвяват само тези, които са агресивни. Кадиев допълни, че трябва да се промени програмата на общината за справяне с проблема, като схемата с кастрирането и връщането на животните на улицата е окачестви като „глупост".
София не е готова да бъде европейска културна столица, смята още кандидатът на кмет на града. „Искам след четири години да има музикален фестивал на световно ниво. Това е нещо, което искам да остане след мен", пожелава си Кадиев.
Той е убеден, че столичната топлофикация трябва да остане общинска, но е излишно София да има общинска банка. Кадиев каза, че от 64 общински фирми, 24 са на загуба, но излишна няма: „Няма излишна, всички са важни, но не искам нито една да е на загуба". Има много слаби фирми, допълни Кадиев и даде пример с „Егида", която според него трябва да бъде „засилена".
На въпрос защо иска да бъде кмет на София, претендентът на БСП отговори, че иска да живее в по-добър град.
Интервюто с кандидата за кмет на София, издигнат от БСП - Георги Кадиев, можете да прочетете тук